Mzdy padajú. Viac v peňaženkách sa dá čakať až budúci rok

Róbert Chovanculiak sa pre Pravdu vyjadril k vývoji mzdy. 27. 06. 2020.

Mzdy padajú. Viac v peňaženkách sa dá čakať až budúci rok

Rýchlo, rýchlo, rýchlejšie

Výrazný rast nákladov na pracuje u nás dlhodobý fenomén, upozorňuje analytik inštitútu Iness Róbert Chovanculiak. "Medzi rokmi 2008 až 2018 vzrástli náklady práce o 66 percent, čo je tretí najvyšší rast v únii," hovorí. Produktivita práce pritom tlačila nárast len sčasti, za zvyškom sú politické rozhodnutia. Ako napríklad zvyšovanie minimálnej mzdy. "Za posledných sedem rokov vzrástla produktivita práce o 19 percent, pričom priemerná mzda vzrástla o 38 percent a minimálna mzda až o 72 percent," hovorí Chovanculiak. Takýto rast nie je podľa neho udržateľný.

Výrazne pritom rástli hlavne platy vo verejnom sektore. Od roku 2009 rástli mzdy vo verejnom sektore priemerne o 5,1 percenta, zatiaľ čo v súkromnom len o 3,2 percenta. Výnimkou nebude ani tento rok. Kým v súkromnom sektore sa očakáva pokles priemernej mzdy o 0,4 percenta, upozorňuje analytik, verejný sektor bude pokračovať v raste až o 6,4 percenta.

Ako do všetkého, aj tu zasiahne pandémia. "Firmy budú škrtať mzdové výdavky a na trhu práce nebude tlak na rast miezd," hovorí Chovanculiak. Spôsobí to aj rastúca nezamestnanosť, jednoducho, ľudí bude dostatok a firmy nebudú musieť o nich súperiť.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards