(Ne)výhodný 13. plat? (TV JOJ)

 Radovan Ďurana kritizoval 19.5.2017 návrh na zavedenie povinného 13. platu v reportáži na TV JOJ

(Ne)výhodný 13. plat?  (TV JOJ)

Výňatok
 
Robert Fico, predseda vlády SR (Smer-SD): "Chceme na jeseň začať legislatívnu činnosť, teda posunúť tieto návrhy do Národnej rady Slovenskej republiky s tým, že čo bude môcť nadobudnúť účinnosť, môže nadobudnúť účinnosť okamžite, tam, kde nás to nejako netlačí."

Adam Zavřel: "To teda znamená, že by mohol byť platný ešte počas tohto roka. Ibaže už teraz odborníci aj zamestnávatelia upozorňujú, že to pre nich nebude také jednoduché."

Richard Ďurana, analytik INESS: "Je zrejmé, že väčšina ekonomiky a hlavne tie veľké a stredne veľké firmy dokážu zavedenie trinásteho platu absorbovať, ale veľmi negatívne následky však bude mať hlavne na malé firmy, ktoré pôsobia v zaostalejších regiónoch a ktoré majú malé zisky a malé tržby a zamestnávajú ľudí s platmi v okolí minimálnej mzdy."

Michal Páleník, Inštitút zamestnanosti: "Budú sa snažiť znížiť tie platy, respektíve na ďalší rok neurobiť nárast platov, ktorý by tak či tak plánovali."

Adam Zavřel: "Ekonomike sa darí, platy rastú, ale otázne je dokedy. V zlých časoch bude napríklad potrebné trinásty plat zrušiť, aby sa ekonomika podnikov zlepšila."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards