Nezamestnaným vysokoškolákom chce štát zaplatiť preškolenie (TVNOVINY.SK)

Nezamestnaným vysokoškolákom chce štát zaplatiť preškolenie  (TVNOVINY.SK)

Na vysokoškolákov pritom idú ročne stovky miliónov eur.

Majú vysokú školu, no firmy sa o nich netrhajú. Štát možno už čoskoro zaplatí absolventom preškolenie. Navrhuje to podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini. Aj zamestnávatelia hovoria, že to môže byť liek na nedostatok pracovníkov. Otázne je, či neplytváme peniazmi na štúdium mladých, keď im potom treba platiť ešte rekvalifikáciu.

"Ak máme 50-tisíc absolventov, načrime do nich a vyrobme z nich IT a všetci budú spokojní," hovorí Mário Lelovský z IT Asociácie Slovenska.

Lukáš študoval v Prešove marketing a medzinárodný obchod. No robí prácu stredoškoláka.

"Bolo problematické nájsť si prácu, práca za barom ma bavila a v tom som sa našiel," opisuje Lukáš.

Päť rokov na univerzite vraj neľutuje a hovorí, že rekvalifikačný kurz by nezobral.

"Ja osobne nie, aj keď viem, že sú to odbory, ktoré sú in, ja som sa v profesii našiel a ma to baví," uvádza Lukáš.

Takýchto prípadov sú tisíce. Na vysokoškolákov pritom idú ročne stovky miliónov eur. Aj na odbory, v ktorých nie je šanca sa zamestnať. Napríklad na humanitných študuje až polovica všetkých študentov. Podľa analytika nás odhadom stoja 250 miliónov. Ďalšie by mali ísť na preškolenie absolventov, aj z eurofondov.

"Z pohľadu daňového poplatníka to môže byť hlúpe, že už raz zaplatí 250 miliónov a má platiť na rekvalifikáciu a pritom už dnes existuje množstvo projektov a kurzov, ktoré poskytujú rekvalifikáciu - je to častokrát bezplatné," vysvetľuje analytik Iness Róbert Chovanculiak.

Rekvalifikácia rieši následok, čo ale s príčinou. Pýtali sme sa na ministerstve školstva, či neplánuje regulovať počty študentov na niektorých odboroch.

"Toto nechávame na vysokých školách, lebo rešpektujeme voľbu štúdia. V princípe na ktorýkoľvek odbor sa študent prihlási, tak štát to financuje a toto je to, čo nám trošku vadí," vraví hovorkyňa rezortu Ivana Skokanová.

Ministerstvo školstva tvrdí, že už dnes odbory rozlišuje.

"Znižujeme dotácie pre tie študijné odbory, ktorých absolventi nie sú veľmi uplatniteľný na trhu prácu," hovorí rektor Slovenskej technickej univerzity Róbert Redhammer.

"Žiaľ, my tie signály nemáme - nám chýba sledovanie dráhy absolventa. My nevieme, či absolvent sa uplatnil v odbore, ktorý vyštudoval," reaguje Milan Ftáčnik, Spoluautor Učiace sa Slovensko.

Vysoké školstvo potrebuje zmeny ako soľ a na reformu čakajú aj univerzity. Dovtedy budú firmy zrejme odkázané aj na preškolených absolventov. Rekvalifikačné kurzy sú však ešte len na začiatku. Nie je isté ani to, či nám ich preplatí európska únia.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards