Nižšia kvalita vzdelania aj prepúšťanie. Tretia hodina telesnej výchovy bude povinná

Týždenník Trend uverejnil komentár analytika Róberta Chovanculiaka k dôsledkom plošného zavedenia na školách hodiny telesnej navyše.

Nižšia kvalita vzdelania aj prepúšťanie. Tretia hodina telesnej výchovy bude povinná

Ako uviedol, schválená zmena školy nezruinuje, no je to pekná ukážka všetkého, čo je zlé na slovensko systéme vzdelávania.

Róbert Chovanculiak, INESS: 

"Prax zároveň ukazuje, že žiaci pasívne ignorujú telesnú výchovu, učitelia nevedia nadchnúť pre pohyb. Ďalšou typickou črtou je riešenie lokálnych problémov centrálne. V Bratislave sa skupinka ľudí na vŕšku rozhodne, ako sa zmení rozvrh v Dolnej Tižine na základnej škole. Bez ohľadu na to, či náhodou väčšina miestnych detí nenavštevuje krúžok skautov, netrávi väčšinu času na dedinskom ihrisku alebo nehrá za miestny futbalový klub. Podstatným problémom však je ignorovanie dôsledkov. Výsledkom boja za viac pohybu môže byť horší prehľad v dejinách, slabšie kritické myslenie, horšie ovládanie cudzích jazykov aj nedostatok IT zručností. Parlament tak úplne odignoroval náklady, ktoré so zmenou súvisia, no na druhej strane nebudeme poznať ani benefity tohto nápadu. Zákon neprichádza so žiadnym merateľným ukazovateľom, ktorý y nám povedal, či opatrenie splnilo účel alebo nie. Poslanci by sa tak mohli skôr zamerať na reálne problémy slovenského školstva. Jedným z nich aj fakt, že zhruba 50 základných škôl absolútne zlyháva. Až 20-tisíc žiakov, ktorí tieto školy navštevuje, dosahuje v Testovaní 5 a 9 výsledky, ktoré sú neraz horšie ako tie, ktoré by dosiahli pri náhodnom výbere odpovedí. Tieto deti absolvujú školu a nevedia čítať, písať, počítať,“ podotýka analytik s tým, že slovenský štátny rozpočet to navyše stojí 48,7 milióna eur ročne. A pritom práve tieto deti majú pravdepodobne dostatok pohybu a problémy s nadváhou sa im vyhýbajú."

Celý článok zo dňa 22.6.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards