Na čom robiť cez leto

Martin Vlachynský napísal pre Hospodárske noviny blog o možnostiach zlepšovania podnikateľského prostredia. 03. 06. 2019.

Na čom robiť cez leto

Nebojte sa, väčšina z nás by mala dovolenkovať. S naplnením času chcem pomôcť politikom. V lete by sa mali pomaly rodiť volebné programy strán. Časy proklamovanej ekonomickej hojnosti budú zvádzať skôr k populistickému rozdávaniu ako k reálnym reformám. Preto chcem stranám trocha pomôcť – čo sa dá slovenskej ekonomike a podnikateľskému prostrediu ponúknuť? Veľké zníženie daňových sadzieb (už sme počuli o korporátnej dani aj DPH) by pri veľkej snahe bolo možné, ale neverím mu. S každým novým mračnom nad verejným rozpočtom (a že ich tam začalo pribúdať) sú takéto sľuby ťažko realizovateľné. No v daňovej oblasti sa dá aj bez toho spraviť veľa. Daňový systém je doslova zaburinený množstvom daní a daničiek, ktoré nie sú pre rozpočet kritické, no statočne škodia administratívnymi nákladmi, ale aj krivením motivácií. Daň z poistenia, banková daň, registračná daň, ale aj bizarné zdravotné poistenie z výhier sú horúci kandidáti. Odvážnejšie strany môžu skúsiť v daňovej politike „estónsku“ daň, teda zdaňovať iba rozdelený zisk. Mimochodom, okrem Estónska, kde tento model funguje už dve dekády, ho minulý rok zaviedli aj v Lotyšsku. Pre menej náročných sa ponúka zrušiť limit na odpočítateľnosť straty či voľnejšie odpisové doby. Živnostníkom sa daňová záťaž výrazne znížila, no stále ich tlačia vysoké minimálne odvody. A už roky sa hovorí o živnostenskej licencii, ale bez činov. Touto licenciou by si živnostník jednorazovo na rok zaplatil všetky dane a odvody, a tým zmazal takmer všetku administratívu a zjednodušil finančné plánovanie. Niečo podobné sa dá skúsiť aj na trhu práce. Viacero európskych krajín pozná „pracovný voucher“, ktorý umožňuje legálne a jednoducho zakúpiť si isté množstvo práce – napríklad stráženie detí, kosenie záhrady či jednorazové práce na farme. Umožnili by legálne zapojiť do trhu práce aj tie skupiny obyvateľstva, pre ktoré je štandardný pracovný trh ťažko dosiahnuteľný. Na poli boja proti byrokracii sa dá spraviť veľmi veľa. Inovatívnym a rýchlo realizovateľným krokom by bolo vytvorenie záväzných zoznamov povinností. Ak si chcete napríklad otvoriť reštauráciu, prídete na web, kde sú vypísané všetky vaše povinnosti, od hygieny až po prihlásenie zamestnanca na sociálku. Slovo „záväzný“ znamená, že ak v tomto zozname nejaká povinnosť nie je uvedená, štát ju od vás nebude môcť vymáhať či vás za ňu pokutovať. Nápadov, ktoré nie sú ľavicové ani pravicové, a ktoré neukroja tretinu rozpočtu, sa dá nájsť veľa. Snáď aspoň časť leta venujú politici ich hľadaniu.

Daňový systém je doslova zaburinený množstvom daní a daničiek, ktoré nie sú pre rozpočet kritické.

Hospodárske noviny
03. 06. 2019

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards