Nový šéf daniarov chce očistiť Finančnú správu

Nový šéf daniarov chce očistiť Finančnú správu

Podľa posledných dostupných dát 555 slovenských firiem dlhuje štátu viac ako milión eur, čo predstavuje dovedna 2,8 miliardy eur. „Je nevyhnutné, aby sa Finančná správa prostredníctvom Kriminálneho úradu dôsledne zaoberala odhaľovaním trestných činov spáchaných v súvislosti s porušením daňových predpisov v oblasti DPH či colných predpisov,“ vysvetľuje Peter Šamko, sudca Krajského súdu v Bratislave. Podobný pohľad na problém má aj analytik INESS Radovan Ďurana. Vzhľadom na existujúce prísne opatrenia, kontrolný výkaz a „daňovú kobru“ vzniká podľa neho podozrenie, že za slabým výberom DPH sú práve nedostatky na strane Finančnej správy. „Lepší výber tejto taxy umožní aj zníženie iných daní,“ dodáva. Podľa oslovených odborníkov by mal úrad popri tom aj vypracovať systém prevencie, ktorým dokáže zabrániť vzniku významných daňových nedoplatkov.

---

Analytici z INESS taktiež upozorňujú na to, že stále nie je možné dohľadať, aká je napríklad priemerná suma zaplatenej dane na fyzickú osobu. Finančná správa pritom spravuje verejné peniaze a podľa expertov majú teda občania právo vedieť, v koľkých a ktorých prípadoch dokážu daniari dotiahnuť úniky do trestnoprávnej koncovky.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards