O východné Slovensko majú záujem minimálne dve automobilky

Radovan Ďurana sa pre Rádio Expres vyjadril k okolnostiam možného príchodu investorov na východ Slovenska. 23.5.2018.

O východné Slovensko majú záujem minimálne dve automobilky

Mariana Tökölyová, moderátorka: “Na Slovensko môže prísť ďalšia veľká automobilka a možno aj dve. Záujem investora o východné Slovensko potvrdil minister financií Peter Kažimír. Na podrobnosti je však štát zatiaľ skúpi. Kompletné info má Tomáš Škarba.”

Tomáš Škarba, redaktor: “Minister financií pre Hospodárske noviny potvrdil, že bojujeme o ďalšiu automobilku, ktorú každý pozná a mnohí jazdia na jej autách. Aj ministerstvo hospodárstva nám potvrdilo, že zástupcovia štátu rokujú s viacerými významnými investormi o ich možnom príchode na východ na Slovensko. Podľa hovorcu Maroša Stana však zatiaľ nebudú hovoriť o podrobnostiach, pretože potenciálny investor si to nepraje.”

Maroš Stano, hovorca ministerstva hospodárstva: “Očakáva sa, že tie rokovania, ktoré sú v pokročilom štádiu, by sa mohli uzatvoriť niekedy uprostred leta, by mohlo byť známe rozhodnutie investora, či teda príde na Slovensko práve do tejto lokality.”

Tomáš Škarba: “V médiách sa už dlhšie spomína možný príchod nemeckej automobilky BMW, alebo čínskeho výrobcu elektromobilov Zhi Dou. Hovorca BMW Group Slovakia Milan Stupka nám povedal, že doteraz nepadlo rozhodnutie o žiadnom umiestnení nového výrobného závodu.”

Milan Stupka, hovorca BMW Group Slovakia: “V podstate vo všeobecnosti automobilky v rámci takého dlhodobého plánovania stratégií pravidelne hodnotia rôzne lokality krajín, a pre nejaké budúce výrobné kapacity.”

Tomáš Škarba: “Doteraz sa ešte nerozhodlo o ničom?”

Milan Stupka: “Tak ako som povedal.”

Tomáš Škarba: “V prípade príchodu Číňanov sme podľa informácií Hospodárskych novín vo finálnom výbere spoločne s Rumunskom.”

Mariana Tökölyová: “Automobilky už na Slovensku pôsobia v Bratislave, Trnave, pri Žiline a ďalší závod sa stavia pri Nitre. Zisťovali sme, či Slovensko zvládne personálne pokryť ďalšiu automobilku, a či nebude potrebné prijať množstvo pracovníkov zo zahraničia.”

Tomáš Škarba: “Podľa analytika Michala Páleníka z Inštitútu zamestnanosti bude prínos ďalšej automobilky na východnom Slovensku určite väčší, ako keby mal prísť ďalší investor na západ. Hľadanie kvalifikovanej pracovnej sily bude hlavne úlohou daného zamestnávateľa.”

Michal Páleník, analytik Inštitútu zamestnanosti: “Štát k tomu môže trošku prispieť, môže motivovať stredné školy, aby robili absolventov trochu viac na mieru, môže motivovať vysoké školy, a určite by nemal tak zlyhať, ako v prípade Jaguaru, kde už je to tri, štyri roky známe, že táto fabrika príde, za tú dobu by stihol štát urobiť na mieru bakalárov, a ani nezačal v tomto smere nič robiť.”

Tomáš Škarba: “Podľa Páleníka však bude v súčasnej situácii takmer nemožné, aby sme dokázali novej automobilke poskytnúť dostatok domácej kvalifikovanej pracovnej sily.”

Michal Páleník: “Ak by štát naozaj zmenil prístup, ak by prestal dotovať nezmyselné študijné odbory ako Praktická žena, a začal viacej dotovať použiteľné študijné odbory, a najmä, ak by naozaj začal individuálnu prácu s dlhodobo nezamestnanými, s Rómami, tak to nebude problém zvládnuť. Ak toto nebude robiť, tak to bude problém.”

Tomáš Škarba: "Podľa analytika Radovana Ďuranu z Inštitútu pre ekonomické a sociálne analýzy, bude príchod ďalšieho veľkého investora na Slovensko v poriadku, ak jeho príchod nebudeme veľkolepo dotovať."

Radovan Ďurana, analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne analýzy: “Podmienkou ale je, že takýto investor príde bez úplatkov do vlády, v situácii, keď je 70-tisíc neobsadených pracovných miest, tak štát by nemal zdaňovať ostatné firmy, aby sa vyskladali na lepšie podmienky pre nového investora, aj keby to malo byť na východnom Slovensku.”

Tomáš Škarba: “Štát potvrdil, že pri Košiciach môže vyrásť 900-hektárový priemyselný park. Denník N už upozornil, že ide presne o pozemky, o ktoré sa sporia aj poškodení farmári na východnom Slovensku. Niekoľkým firmám a farmárom už štát platí odškodné za prieskum pozemkov. Podľa informácií Denníka N sa už na mieste objavili aj špekulanti s pozemkami, ktorí sa snažia lacno nakúpiť polia, aby ich neskôr draho predali štátu pri výkupoch.”

Tomáš Škarba, Mariana Tökölyová, Rádio Expres, 23.05.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards