Otvorený list k otvoreniu ťažby v 12. poli

INESS sa svojim podpisom spolu so zástupcami ďalších 13 organizácií pridáva k spoločnej iniciatíve,  ktorá otvoreným listom ministrovi životného prostredia Lászlovi Sólymosovi kritizuje plánované otvorenie ťažby hnedého uhlia v 12. poli v Hornonitrianskych baniach Prievidza.

Otvorený list k otvoreniu ťažby v 12. poli

Z 13 kritických bodov, uverejnených v liste (dostupný ako pdf tu ) chce INESS zdôrazniť ekonomickú nekoncepčnosť pokračujúcej štátnej podpory ťažby domáceho hnedého uhlia. Pod pláštikom ochrany pracovných miest v čase rastúceho nedostatku zamestnancov sa na podporu baní ročne vynakladá takmer 100 miliónov eur. Táto podpora zdražuje elektrinu domácnostiam a firmám, čím znižuje ich konkurencieschopnosť, pôsobí priamo proti (draho dotovanej) politike znižovania emisií a odsúva transformáciu regiónu. Podporovať rozširovanie ťažby miesto útlmu je krok nesprávnym smerom, ktorý v konečnom dôsledku ochudobní samotný región, ale aj celú slovenskú ekonomiku.  

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards