Päť zmien, ktoré nám zlepšia život (Nový čas)

Radovan Ďurana pre Nový čas komentoval príplatky za prácu. 8.2.2018 

Päť zmien, ktoré nám zlepšia život  (Nový čas)

 Už čoskoro sa budeme mať lepšie! Aspoň tak to vyzerá podľa schválených či prediskutovávaných návrhov, ktoré do života pretavili slovenskí politici. V parlamente aj vo vláde sa v polčase panovania súčasnej garnitúry predháňajú v tom, kto viac pridá do peňaženiek Slovákov. Realitou sa tak stáva päť dôležitých zákonov, ktoré už v najbližších mesiacoch poriadne zmenia náš život.

1

Dobrovoľné 13. a 14. platy

Vlajková loď národniarov pod vedením Andreja Danka prešla búrlivým vývojom. Z pôvodne zamýšľaných povinných 13. a 14. platov sa po čase stali dobrovoľné mzdy pre zamestnancov. Prvýkrát ich bude možné vyplatiť už v júni. ,,Máme pred sebou určitý fenomén na trhu práce, ktorý by sme radi eliminovali, a to je vyplácanie takýchto odmien v kešovej forme," povedala tajomníčka Dana Meager. Zamestnávatelia pôvodne protestovali proti povinnému udeľovaniu platov a presadili ich dobrovoľnosť. ,,Práve cesta znižovania odvodového zaťaženia pre nízkopríjmových zamestnancov je tou správnou cestou, ako zvyšovať ich čistý príjem," skonštatoval tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.

AKO TO BUDE VYZERAŤ 

do výšky 500 eur budú oslobodené od daní a odvodov

na 13. plat majú nárok ľudia, ktorí pracujú vo firme nepretržite aspoň dva roky - bude sa vyplácať v júni

na 14. plat majú nárok ľudia, ktorí vo firme pracujú aspoň štyri roky - bude sa vyplácať v decembri

podmienkou získania 14. platu je udelenie 13. platu

2

Zverejňovanie výšky mzdy v pracovných ponukách 

Nedostatok ľudí na pracovnom trhu najmä na západe Slovenska núti firmy bojovať o zamestnancov. Poslanci sa domnievajú, že zverejňovaním minimálnych platov v inzerátoch sa tiež zväčší tlak na zvyšovanie platov. ,,Cieľom návrhu je zabrániť postupu, keď zamestnávateľ v ponuke zamestnania uvedie údaje, ktoré neplánuje dodržať," píšu smeráci v dôvodovej správe. V praxi by sa tak nemalo stávať, že zamestnanec dostane po nástupe nižší plat, ako avizovali v inzeráte.

VÝHODY

Budete si vedieť lepšie porovnať ponuky zamestnávateľov.

Nepôjdete zbytočne na pohovor, kde je plat, ktorý by ste aj tak odmietli.

Zamestnávateľ vám bude musieť dať minimálne toľko, koľko sľúbil v inzeráte.

NEVÝHODY

Uvádzať sa bude musieť základný plat, reálna mzda môže byť vyššia.

Môže vás odradiť nízky plat, ale na pohovore by ste si dohodli vyššiu mzdu.

3

Príplatky za prácu v noci, cez víkendy a sviatky 

Najdiskutovanejšou zmenou v tomto roku je navyšovanie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky, ktoré si presadil Smer. Spočiatku ohlasovali, že si prilepšíme o 50 % v noci a cez víkendy o 100 %. Posledná verzia však hovorí o nižších číslach, keďže proti boli najmä zamestnávatelia. ,,Ide nám o to, aby nebola významne poškodená konkurencieschopnosť priemyslu a aby to nemalo zásadný vplyv na pracovné miesta a nezamestnanosť," skonštatoval Roman Karlubík za asociáciu s tým, že poškodené budú najmä malé a stredné podniky. Odbory zase tvrdia, že by boli oveľa radšej, keby prešiel pôvodný návrh. ,,Výsledkom bude menšia ochota zamestnávateľov tvoriť nové pracovné miesta, rozširovať výrobu cez víkendy aj v noci," okomentoval zmeny analytik Radovan Ďurana.

PRÁCA V NOCI

bude záležať na tom, či ide o štandardnú alebo rizikovú prácu

príplatok sa zvýši v dvoch vlnách, prvá sa začne v máji 2018, druhá o rok nato
 

príplatok prvá fáza 2018 druhá fáza 2019
Štandardná práca + 0,83 eur/hod. 1,1 eur/hod.
Riziková práca + 0,97 eur /hod. + 1,38 eur /hod.

PRÁCA POČAS SVIATKU

zvýši sa najmenej o 100 % priemerného zárobku zamestnanca

PRÁCA V SOBOTU A V NEDEĽU

odvíjať sa bude od minimálnej hodinovej mzdy

príplatok prvá fáza 2018 druhá fáza 2019
Soboty + 0,69 eur/hod. + 1,38 eur /hod.
Nedele + 1,38 eur /hod. + 2,78 eur/ hod.

4

Povinne otvorená lekáreň do 22.00 hod. v okrese 

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker na rokovaní vlády presadil, že v každom okrese na Slovensku bude jedna lekáreň otvorená minimálne do 22.00 hod. ,,Pacienti už tak nebudú musieť namáhavo hľadať lekáreň, ak sa im zhorší zdravotný stav v neskorších večerných hodinách. Nadväzujeme tak na zmeny v pohotovostiach, kde po novom bude pohotovosť prístupná rovnako v každom okrese," uviedla hovorkyňa Zuzana Eliášová. Taktiež sa posilní odbornosť lekární tak, že odborný zástupca na seba prevezme väčšiu zodpovednosť, pričom cieľom je zvýšiť profesionálnu úroveň prevádzky.

5

Strop pre odchod do dôchodku 

Horúcou témou posledných dní je zavedenie jedného stropu pre odchod do dôchodku. Ministerstvo práce na čele s Jánom Richterom zatiaľ hovorí o 65 rokoch. Odbory však chcú pretlačiť ešte nižšiu hranicu. Šéf OZ KOVO Emil Machyna tvrdí, že cieľom je zmena súčasného dôchodkového systému a zastaviť predlžovanie odchodu do penzie. ,,Rokovali sme aj s ďalšími predstaviteľmi vládnej koalície, s premiérom a takisto chce podporiť túto časť nášho návrhu. Ľudia nevedia, kedy pôjdu do dôchodku, preto chceme zastropovať vek odchodu do dôchodku na 64 rokov," povedal Machyna. Ekonomický analytik Radovan Ďurana upozorňuje, že od roku 2003 sa zvýšil priemerný vek strávený na dôchodku o dva roky, takže zastropovanie by spôsobilo neúmerný rast výdavkov. ,,Posúvanie veku odchodu do dôchodku má za cieľ zabezpečiť to, aby sa doba poberania dôchodku nemenila/nerástla, ani sa nezmenšovala," povedal Ďurana.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards