Peniaze nie sú všetko, ani v zdravotníctve

Hospodárske noviny zverejnili komentár Martina Vlachynského k súčasnému kolu oddlžovania v zdravotníctve. 13.8.2018.

Peniaze nie sú všetko, ani v zdravotníctve

V júni sa začala elektronická aukcia, ktorá je súčasťou už piateho oddlžovania slovenských nemocníc, tentoraz s cenovkou 585 miliónov eur. Financovanie zdravotníctva je horúcou politickou témou aj v Spojenom kráľovstve. Veľká časť zdravotnej starostlivosti je tam poskytovaná štátnym kolosom NHS, založeným v roku 1948. Len nailustráciu, má 1,7 milióna zamestnancov, čo z neho robí piateho najväčšieho zamestnávateľa na planéte. V posledných rokoch však NHS čoraz viac trápia finančné problémy. NHS je financované z rozpočtu (nie cez zdravotné odvody) a ročné výdavky celé dekády rástli priemerným tempom štyri percentá. Kým v roku 1948 začínali na úrovni deväť miliárd libier v dnešných cenách, dnes je to 120 miliárd libier. Kríza a kalkulačky ministrov financií sa skombinovali s rastúcim vekom obyvateľstva a v rozpočte NHS sa začali zjavovať čoraz väčšie diery. Výsledkom je klesajúca dostupnosť akútnej starostlivosti či obvodných lekárov. Problémy sa riešia akútnymi injekciami v štýle miliarda tu, miliarda tam. Podobnosť so slovenským zdravotníctvom čisto náhodná! Aj preto bol jedným zo sloganov zástancov brexitu presmerovanie 350 miliónov libier týždenne z platieb do EÚ na platby do NHS. Nereálny sľub, ktorým po referende zástancovia brexitu dostávali pravidelne po hlave, sa stáva nakoniec realitou, aj keď trocha iným spôsobom. Premiérka Mayová sľúbila na 70. výročie NHS zvýšiť ročný rozpočet do roku 2024 o 20 miliárd libier. Nie je však jasné, ako budú tieto zdroje financované. Britskí analytici vyrátali, že by to znamenalo viac ako 880 libier na každého daňovníka ročne, čo by voličov nepotešilo. Zatiaľ to teda vyzerá na vyšší rozpočtový deficit. Obhadzovanie problému peniazmi ponúka vždy len dočasné riešenia. Thinktank CPS v štúdii upozornil, že kľúčové je zvýšiť efektívnosť NHS, inak to budú vyhodené peniaze. Na dátach z rokov 1995 – 2015 vyrátali, že čím viac peňazí do NHS pritieklo, tým menší nárast produktivity bol vykázaný. Ako upozornil v ďalšej štúdií poslanec Alan Mak, NHS chýbajú inovácie. Niektoré nemocnice stále používajú faxy či pejdžre. Ešte dôležitejšie sú systémové inovácie. Napríklad v mzdových a motivačných štruktúrach, pretože dve tretiny rozpočtu NHS idú na platy. Alebo v samotnej štruktúre služieb. Starnúce obyvateľstvo s množiacimi sa chronickými chorobami a sociálnou odkázanosťou nemá k dispozícii dostatočné množstvo zariadení dlhodobej starostlivosti, a tak preťažujú urgentnú starostlivosť (za posledných 13 rokov narástli návštevy urgentu o 40 percent) a obsadzujú lôžka v bežných nemocniciach. V januári 2018 sa vďaka chrípke obsadenosť lôžok dostala na úroveň 95 percent. Peniaze nevyriešia všetko, ani v zdravotníctve. Treba mať aj politickú odvahu robiť systémové zmeny.

Martin Vlachynský, Hospodárske noviny, 13.08.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards