Plánuje vláda zrušiť súkromné zdravotné poisťovne? Zisťovali sme, čo by to znamenalo pre pacientov

Webnoviny uverejnili vyjadrenia Martina Vlachynského ku konkurencii v zdravotnom poistení. 29. 09. 2020

Plánuje vláda zrušiť súkromné zdravotné poisťovne? Zisťovali sme, čo by to znamenalo pre pacientov

Z podcastu, ktorý na sociálnej sieti zverejnil Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) vyplynulo, že konkurencia v zdravotnom poistení má svoj význam.

Ako sa však domnieva analytik Martin Vlachynský z INESS, „drvivá väčšina slovenských politikov buď verejne, alebo tajne preferuje unitárny systém, to znamená jednu zdravotnú poisťovňu.“

Príčinou je fakt, že nad takýmto systémom je jednoduchšie mať politickú moc, nakoľko ani poistenci nemajú možnosť inej voľby. V praxi však podľa neho vidíme, že za posledné roky sa nemalá časť slovenských poistencov presunula z jednej veľkej štátnej poisťovne do dvoch súkromných.

„O pár dní skončí prepoisťovacia kampaň pre tento rok a dozvieme sa výsledok. Dovolím si tipnúť, že opäť uvidíme úbytok poistencov zo štátnej poisťovne. Čiže myslím si, že Slováci svojím konaním jasne dávajú najavo, že sú radi za konkurenciu v zdravotnom poistení a využívajú ju,“ povedal Vlachynský.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards