Po kauze odmeny pre Bžána štátna akciovka skončí

Bratislava – Ministrovi hospodárstva Petrovi Žigovi zo Smeru došla trpezlivosť. Po tom, čo v štátnej akciovke MH Manažment, ktorá sa dostala do centra pozornosti pre miliónové odmeny za právne služby, vymenil celé vedenie, včera vyhlásil, že firma definitívne skončí. Jej majetok prevedie štát na ministerstvá a samosprávne kraje. "Keď sa dohodneme na inej konštelácii, že by si ministerstvo spravodlivosti zobralo zastupovanie v arbitrážnych konaniach, podobne ako to má rezort financií pri investičných arbitrážach, ja sa toho veľmi rád zbavím," vyhlásil včera Žiga a dodal, že by sa tak mohlo stať v priebehu tohto volebného obdobia, čiže do roku 2020. Čaká na stanoviská.

 Po kauze odmeny pre Bžána štátna akciovka skončí

Podľa analytika inštitútu INESS Martina Vlachynského by sa zmysel podobných inštitúcií mal posudzovať pravidelne a prísne. "Otázne je len to, nakoľko je aktuálne ministerstvo motivované v tomto rozhodnutí snahou dobre hospodáriť a nakoľko škandálom s odmenami pre advokátov," hovorí Vlachynský. Rezorty, pod ktoré by mohli prejsť niektoré firmy, tému nateraz nekomentovali. Štátnu akciovku koncom septembra zviditeľnili medializované informácie o tom, že advokátovi Radomírovi Bžánovi mala za vyhratú arbitráž vo Viedni pripadnúť odmena vo výške 77 miliónov eur. Bžánova kancelária zastupovala Slovensko v spore o vodnú elektráreň v Gabčíkove, o ktorú sme sa súdili so Slovenskými elektrárňami. Po rokovaniach odmena klesla na 17,6 milióna. No ani táto suma neupokojila situáciu a Žiga dal ministerstvu spravodlivosti a ďalším právnym expertom preskúmať, či je zmluva s Bžánom vôbec platná. Ďalšie pokusy skresať odmenu pre Bžána môžu byť problematické. Advokát vyhlásil, že zmluva je platná a je pripravený sa aj brániť. "Rámcová zmluva bola výsledkom riadneho procesu verejného obstarávania a uzatvorená v súlade s príslušnou legislatívou," povedal Bžán v pondelkovom rozhovore pre HN.

Odmeny mali aj ďalší

Opozičný poslanec hnutia OĽaNO-Nova Gábor Grendel minulý týždeň upozornil na to, že advokátskej kancelárii Dvorecký & Partneri štátna akciovka vyplatila takmer osem miliónov eur za vyhratý spor ohľadne vylúčenia spoločnosti Port Service z privatizácie Slovenskej plavby a prístavov. Port Service žiadal o náhradu škody vo výške 60 miliónov eur, no súdy vrátane Najvyššieho žalobu zamietli. Spor sa začal až po mimoriadnom dovolaní bývalého prokurátora Dobroslava Trnku. Žiga pred dvoma týždňami pre pochybenia vedenia MH Manažmentu odvolal najprv dozornú radu firmy, potom zmenil stanovy a napokon skončilo aj predstavenstvo na čele s Branislavom Bačíkom. (SLM)

HN, 26.10. link

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards