Pokrstili sme knihu Pokrok bez povolenia

V pondelok 25. novembra 2019 sa uskutočnil v Cafe Berlinka v Bratislave krst knihy Pokrok bez povolenia. Večer otvoril príhovorom riaditeľ inštitútu INESS Richard Ďurana. Následne zobral do rúk opraty večera známy stand-up komik Ján Gordulič, ktorý v úvode vysvetlil, ako sa on dostal ku kryptomenám a internetovým technológiám.

Pokrstili sme knihu Pokrok bez povolenia

 

Po jeho krátkom úvode nasledovala pol hodinová diskusia, ktorú Gordulič viedol s autorom knihy Róbertom Chovanculiakom a etickým hackerom Pavlom Luptákom. Preberali viaceré témy popísané v knihe. Od toho ako fungujú súkromné regulácie, cez otázku či sa ľudia môžu vyzbierať na financovanie súkromných ciest až po ako a či môžu internetové technológie pomôcť aj chudobným ľudom z celého sveta. Okrem filozofických tém sa diskutovali aj vysoko aktuálne témy ako zneužívanie dát vládami, špehovanie alebo možnosti štátov vypnúť internet.

Po diskusii nasledovalo krátke čítanie úryvku z knihy. Úryvok sa týkal kávy a jej histórie. Konkrétne bolo v úryvku popísane to, ako bola káva po celom svete zakazovaná kráľmi, cirkvou a politikmi. Káva bola totižto nápoj, ktorý otváral myseľ a spájal voľnomyšlienkarov, čo sa mnohým ľudom pri moci nepáčilo. Čítania sa zhostila herečka Marianna Sádecká.

Na záver večera sa uskutočnil samotný akt krstu. Krstným otcom bol Ján Gordulič, ktorý knihu pokrsti zrniečkami kávy. Nasledovala uvoľnená diskusia, pri ktorej príjemnú atmosféru udržiavalo jazzové duo Jezzprit v zložení Miro Zahradník a Tibor Feledi.

Ďakujeme všetkým zúčastneným a knihe prajeme množstvo spokojných čitateľov!

INESS

 

 

 

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards