Pomôž si sám, pomoc od štátu nečakaj

Denník Hospodárske noviny uverejnil dňa 12.6.2023 komentár analytika Martina Vlachynského k možným vývojom budúceho sociálneho systému. 

Pomôž si sám, pomoc od štátu nečakaj

Martin Vlachynský, INESS: 

"Za socializmu bolo bežné, že si domácnosti svojpomocne šili detské dupačky, stĺkali sa kuchynské linky a o stavbách rodinných domov netreba písať. Bratia Česi by napísali – kutilstvo. Je to metafora generácie dnešných štyridsiatnikov a mladších. Kutilstvo však nebude dôsledkom drahej produkcie spotrebných statkov, jedine že by sa skutočne politicky presadila filozofia degrowth. Kutilstvo bude vyžadovať sociálny štát. Presnejšie – dôchodkový systém a zdravotníctvo. Dôchodky aj zdravotníctvo sú postavené na rovnakom princípe toku zdrojov. Mladí a zdraví pracujú a z plodov ich práce sú platené dôchodky a zdravotné služby starých a chorých. Funguje to viac-menej dobre, pokiaľ je mladých a zdravých veľa a starých a chorých málo. Verím, že dnes už každý zorientovaný človek tuší, kde je problém. Pomer týchto dvoch skupín sa rýchlo a nezvratne mení a bude to tak ešte nejakú tú dekádu. Schopnosť štátneho sociálneho a zdravotného systému zabezpečiť taký štandard služieb, na aký sme dnes zvyknutí, bude výrazne obmedzená. Reformy pomôcť môžu, ale demografickú zmenu nezvrátia. Sociálno-zdravotné kutilstvo budúcnosti nebude spočívať v umnom zachádzaní s pílou a miešačkou ako za socializmu."

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards