Porovnávacia štúdia o štátnych podnikoch

Štátne podniky sú súčasťou ekonomiky prakticky každého štátu. Napriek vrodeným ekonomickým hendikepom ich väčšina politikov obľubuje a ich počet a význam sa aj v závislosti od politickej nálady mení smerom nahor, aj nadol.

Porovnávacia štúdia o štátnych podnikoch

Vo východnej Európe majú štátne podniky časy najväčšej slávy, keď tvorili väčšinu ekonomiky, dávno za sebou. Napriek tomu majú však významnú úlohu v niektorých sektoroch, napríklad doprave, či energetike.

Medzinárodný kolektív autorov z európskych think tankov združených v sieti 4liberty sa podujal zanalyzovať situáciu štátnych podnikov vo svojich domovských krajinách. Výsledok si môžete prečítať v porovnávacej štúdii Private Or Public? What Kind Of Business Does Europe Prefer? State-owned enterprises in Lithuania, Estonia, Poland , Bulgaria and Slovakia from 2007 to 2016

Voľne si ju môžete stiahnuť ako pdf tu.  

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards