PPP projekty by mohli financovať havarijný stav mostov. Nápad rezortu dopravy naráža na úskalia

Týždenník Trend uverejnil vyjadrenie analytika Radovana Ďuranu k dopadom PPP projektov na verejné financie. 
 

PPP projekty by mohli financovať havarijný stav mostov. Nápad rezortu dopravy naráža na úskalia

Radovan Ďurana, INESS odpovedá na novinársku otázku:

"V otázke využívania PPP projektov sú dôležité dva faktory. 1) Nakoľko je štát so svojimi kapacitami manažovať viaceré projekty naraz. Prenesenie zodpovednosti na zhotoviteľa, s garanciou 30 rokov umožňuje štátu zbaviť sa časti zodpovednosti - získať tak technické kapacity zhotoviteľov. Z tohto pohľadu, aj s ohľadom na zdĺhavú výstavbu ciest a diaľnic, dáva zmysel uvažovať o PPP projektoch. 2) Že outsousovanie týchto kapacít sa však platí. A platí sa 30 rokov. Vlády rady uvažujú o týchto projektoch, lebo sa tieto projekty nemusia dostať do štátneho dlhu. Myslíme si však, že je to jasný výdavkový záväzok a preto by mal byť súčasťou dlhu. Podobne aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zahŕňa budúce výdavky PPP projektov do dlhodobej udržateľnosti. S takýmto obmedzením apetít štátu po PPP projektoch môže byť nižší."

Celý článok zo dňa 29.6.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards