Prečo by mal štát privatizovať alebo akú výhodu má štátny vlastník oproti súkromnému?

Martin Vlachynský sa pre Týždeň vyjadril k privatizácii. 03. 09. 2020.

Prečo by mal štát privatizovať alebo akú výhodu má štátny vlastník oproti súkromnému?

Privatizácia teda nie je predávaním žiadneho rodinného striebra, ale akceptovaním základnej reality. Ako uviedol analytik INESS Martin Vlachynský: „Socializmus v ľuďoch úspešne zasial predstavu, že čo je vo vlastníctve štátu, je vlastne aj ich. To je, samozrejme, úplný nezmysel. Agáta z Dolných Lopatoviec má rovnako nulové majetkové práva v elektrárňach alebo v železnici, bez ohľadu na to, či ich vlastní štát, zahraničná korporácia, alebo slovenský oligarcha“. No na rozdiel od štátneho vlastníctva aspoň nebude čeliť stratám, ktoré v nich prípadne vytvoria politickí nominanti. Vzhľadom na množstvo rizík a kontraproduktívnych motivácií môže dávať zmysel pozerať sa na tému privatizácie od základov skepticky. Konkrétne – akú vôbec má štátny vlastník konkurenčnú výhodu oproti súkromnému vlastníkovi? 

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards