Prečo nechceme uveriť tomu, že žijeme v zlatých časoch?

"Doľahli na nás zlé časy, politika je skorumpovaná a sociálna štruktúra sa rozpadá." Kto to povedal? Donald Trump alebo Bernie Sanders? Nigel Farage alebo Marine Le Pen? Je ťažké sledovať autorov týchto výrokov. Znejú tak podobne, populisti ľavice a pravice. Všetko je hrozné, a tak treba priniesť obetných baránkov a povolať rytierov na bielych koňoch.

Prečo nechceme uveriť tomu, že žijeme v zlatých časoch?

Pesimizmus rezonuje. Prieskum YouGov zistil, že len 5 percent Britov si myslí, že svet sa vo všeobecnosti zlepšuje. Myslíte si, že chronicky veselí Američania môžu byť optimistickejší - no, 6% z nich si myslí, že sa svet zlepšuje. Viac Američanov verí v astrológiu a reinkarnáciu ako v pokrok.

Ak si myslíte, že nikdy nebol lepší čas pre život - že ľudstvu sa nikdy nežilo bezpečnejšie, zdravšie, nebolo prosperujúcejšie alebo menej nerovné - potom ste v menšine. Ale  dôkazy to nevyvrátiteľne ukazujú. Chudoba, podvýživa, negramotnosť, detská práca a detská úmrtnosť klesajú rýchlejšie ako kedykoľvek predtým v ľudskej histórii. Riziko, že sa ocitnete vo vojnovom konflikte, v diktatúre alebo zomriete v prírodnej katastrofe, je menšie ako kedykoľvek predtým. Zlatý vek je teraz.

Sme nastavení tak, aby sme tomu neverili. Vyvinuli sme sa tak, aby sme boli podozrievaví a opatrní: strach a starosti sú nástrojmi na prežitie. Lovci a zberači, ktorí prežili náhle búrky a predátorov, boli tí, ktorí mali predpoklady sledovať horizont a hľadať na ňom nové hrozby, skôr než si sadnúť a užívať si pohľad. Zdedili sme po nich stresové gény. Preto považujeme príbehy o tom, že veci sa kazia za oveľa zaujímavejšie ako príbehy o tom, čo sa deje správne. Preto sa predávajú zlé správy a noviny sú ich plné.

Knihy, ktoré hovoria, že svet je odsúdený k zániku, sa predávajú tiež dobre. Práve som sa pokúsil o opak. Napísal som knihu nazvanú Pokrok, o triumfoch ľudstva. Je napísaná čiastočne ako varovanie: ak nevidíme pokrok, ktorý sme dosiahli, začneme hľadať obetné baránky pre problémy, ktoré zostávajú. Niekedy v minulosti a možno aj dnes sme boli príliš zbrklí a vyskúšali sme svoje šťastie s demagógmi, ktorí ponúkajú jednoduché riešenia na vzkriesenie našich krajín, národov - či už znárodňovaním hospodárstva, zablokovaním dovozu alebo vyhadzovaním prisťahovalcov. Ak si myslíme, že nemáme čo stratiť, je to preto, že naše spomienky sú chybné.

Pozrite sa na 1828, keď bol The Spectator prvýkrát zverejnený. Väčšina ľudí v Británii žila v tom, čo sa teraz považuje za extrémnu chudobu. Život bol škaredý (ľudia stále vyhadzovali svoj odpad z okna), brutálny (mŕtvoly boli stále vystavované na šibenici) a krátky (v priemere 30 rokov). Ale aj vtedy sa veci zlepšovali. Prvá verzia The Spectator z roku 1711 bola publikovaná v Británii, kde ľudia v priemere konzumovali menej kalórií, ako priemerné dieťa dnes dostáva v subsaharskej Afrike.

Karl Marx si myslel, že kapitalizmus nevyhnutne vedie k bohatnutiu bohatých a chudobneniu chudobných. V čase, keď zomrel Marx, bol však priemerný Angličan trikrát bohatší ako pred 65 rokmi v čase jeho narodenia - nikdy predtým obyvateľstvo nezažilo niečo podobné.

Presuňme sa rýchlo do roku 1981. Vtedy žilo takmer deväť z desiatich Číňanov v extrémnej chudobe; teraz len jeden z desiatich. Vtedy len polovica svetovej populácie mala prístup k bezpečnej vode. Teraz má 91 percent. V priemere to znamená, že viac ako 285 000 ľudí získalo prístup k bezpečnej vode každý deň za posledných 25 rokov.

Celosvetový obchod viedol k takému rastu bohatstva, ktorý je ťažké pochopiť. Počas 25 rokov od skončenia studenej vojny celosvetové bohatstvo - alebo HDP na obyvateľa - stúplo takmer tak ako v predchádzajúcich 25 000 rokoch. Nie je náhoda, že takýto rast sa vyskytol spolu s masívnym rozšírením vlády ľudí nad ľuďmi. Pred štvrťstoročím bola sotva polovica svetových krajín demokraciou. Teraz sú to takmer dve tretiny. Povedať, že sloboda je stále na pochode, je podhodnotením.

Časť nášho problému sa týka tohto úspechu. Ako bohatneme, znižuje sa naša tolerancia voči celosvetovej chudobe. Takže sa viac pohoršujeme nad nespravodlivosťou. Charity celkom správne chcú získať finančné prostriedky, takže upriamujú našu pozornosť na situáciu najchudobnejších ľudí na svete. Ale od skončenia studenej vojny sa extrémna chudoba znížila z 37% na 9,6% - po prvý raz na jednociferné číslo v histórii.

Toto sa nestalo zničením západnej strednej triedy. Od finančnej krízy to bolo drsné obdobie, no napriek všetkým rečiam o ľuďoch, ktorých "globalizácia obišla", stredný príjem domácností s nízkymi a strednými príjmami v USA sa od roku 1970 zvýšil o viac ako 30 percent. A to neposudzujeme veci, na ktoré nemôžete dať cenovku, ako napríklad pokrok v medicíne, ďalších desať rokov doby dožitia, internet, masovú zábavu a čistejší vzduch a vodu.

Keď hovoríme o vode, Disraeli opísal Temžu ako "pochmúrny rybník páchnuci nevýslovnými a neprijateľnými hrôzami". Nakoniec bola v roku 1957 rieka vyhlásená za biologicky mŕtvu. Dnes je v hlbokom zdraví, s množstvom rôznych druhov rýb. Myšlienka prostredia ako čistého plátna, ktoré ľudstvo neustále rozmazáva, je zjednodušujúca a zlá. Keď budeme bohatší, budeme čistejší a ekologickejší.

Množstvo ropy, ktoré uniklo do oceánov, sa od roku 1970 znížilo o 99%. Lesy sa znovu-objavujú aj v rozvíjajúcich sa krajinách, ako je India a Čína. A technológie pomáhajú zmierňovať dopady globálneho otepľovania. Časti sveta sa rozpadajú na kusy, ale tých častí je menej ako predtým. Konflikty vždy vyrábajú titulky, takže predpokladáme, že naše obdobie sužuje násilie.

Sme posadnutí novými alebo prebiehajúcimi bojmi, ako je hrozná občianska vojna v Sýrii - ale zabúdame na konflikty, ktoré sa skončili v krajinách ako Kolumbia, Srí Lanka, Angola a Čad. Pamätáme si na nedávne vojny v Afganistane a Iraku, kde zahynulo približne 650 000 ľudí. Ale nevieme si spomenúť na dva milióny ľudí, ktorí zomreli v konfliktoch v týchto krajinách v 80. rokoch minulého storočia.

Teroristická hrozba džihádov je nová a desivá - ale Islamisti v porovnaní s inými zabíjajú „pomerne“ málo. Európania majú tridsaťkrát väčšie riziko, že ich zabije "normálny" vrah - a to sa riziko vraždy znížilo na polovicu len za dve desaťročia. V takmer každej oblasti ľudia dnes vedú viac prosperujúcich, bezpečnejších a dlhších životov - a máme všetky údaje, ktorými to môžeme dokázať.

Tak prečo všetci zostávajú presvedčení, že svet ide dolu vodou? Pretože to je to, čomu venujeme pozornosť, sme čistokrvní tragédi. Psychológovia Daniel Kahneman a Amos Tversky ukázali, že ľudia nezakladajú svoje úvahy na tom, ako často sa niečo udeje, ale na tom, aké ľahké je spomenúť si na príklady. Táto "heuristika dostupnosti" znamená, že čím je daný incident zapamätateľnejší, tým pravdepodobnejšie sa podľa nás zopakuje. A čo je viac nezabudnuteľné ako hrôza?

Čo si najlepšie pamätáte - príbeh svojho blížneho o slušnej reštaurácii, v ktorej podávajú vynikajúci jahňací vývar, alebo jeho varovanie o zariadení, kde bol otrávený a pozvracal manželku svojho šéfa? Zlé správy teraz cestujú oveľa rýchlejšie.

 Len pred niekoľkými desaťročiami by ste sa dočítali, že ázijské mesto so 100 000 ľuďmi bolo zničené v cyklóne v bočnom stĺpci na strane 17. Nikdy by sme o barmských sériových vrahoch nepočuli. Teraz žijeme v dobe s globálnymi médiami a všadeprítomnými kamerami iPhonu. Keďže niekde na svete je vždy prírodná katastrofa alebo sériový vrah, takáto správa bude vždy vrcholom spravodajských relácií, čo nám dá mylný dojem, že je to viac bežné ako predtým. Nostalgia má tiež biologický pôvod: ako starneme, preberáme viac a viac zodpovednosti a sme náchylní nazerať spätne na našu mladosť ako bezstarostnúĽahko si pomýlime zmeny v nás za zmeny vo svete. Často, keď sa pýtam ľudí na ich ideálne obdobie, na moment vo svetových dejinách, o ktorom si myslia, že to bol ten naharmonickejší a najšťastnejší čas, uvedú dobu, v ktorej vyrastali.

Opisujú obdobie pred tým, ako sa všetko stalo zmätočným a nebezpečným, mladí sa stali hrubými, počúvali strašnú hudbu alebo prestali čítať knihy, aby mohli hrať Pokémon Go. Kultúrny historik Arthur Freeman poznamenal, že "prakticky každá kultúra, minulá alebo súčasná verila, že muži a ženy zaostávajú za štandardami svojich rodičov a predkov ". Je to náhoda, že západný svet zažíva túto veľkú vlnu pesimizmu v okamihu, keď generácia baby- boomerov odchádza do dôchodku?

Takže, kto povedal tie slová na začiatku tohto článku o tom, ako na nás "doľahli zlé časy" ? Nebol to Trump. Nebol to Farage. Pred sto rokmi ich americký profesor objavil zapísané na kameň v múzeu v Konštantínopole. Prisúdil im pôvod v starovekej Chaldei, 3,800 rokov pred naším letopočtom.

Originál článku bol zverejnený v The Spectator, 20.8.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards