Preteky v platoch sú nevyhnutné, no k zlepšeniu zdravotníctva nevedú, tvrdí Vlachynský

Týždenník Trend uverejnil rozhovor s analytikom Martinom Vlachynským v ktorom hodnotí, ako zlepšiť fungovanie slovenského zdravotníctva.

Preteky v platoch sú nevyhnutné, no k zlepšeniu zdravotníctva nevedú, tvrdí Vlachynský

Martin Vlachynský, INESS: 

"Vo svete prebiehajú preteky o zdravotníkov a platy rastú všade. Slovensko sa týchto pretekov zúčastňuje a toto navýšenie miezd je náš príspevok, aby sme sa týchto pretekov ešte mohli naďalej zúčastňovať. V princípe sme si len zaplatili priebežný poplatok. Zatiaľ však nemáme odpoveď na to, čo robiť s prudko sa zhoršujúcim pomerom zdravotníkov a pacientov.

Aplikujú sa kvantitatívne metódy, teda markantné navýšenie financií na mzdy a budeme dúfať, že preplatíme v súťaži o zdravotníkov aspoň Maďarov a Poliakov a platovo dorovnáme aspoň Čechov. Nevieme však konkurovať platom na západ od nás. Druhá kvantitatívna metóda je zvyšovať počet medikov na školách. To je možné aplikovať, no postupné zvyšovanie medikov na školách sa deje posledných desať rokov.

Pomer medikov medzi absolventmi za ten čas stúpol skoro dvojnásobne, no skôr či neskôr narazíme na prirodzené limity a na školách bude problém zháňať čoraz viac záujemcov o štúdium medicíny. Chýbajú nám kvalitatívne metódy, ako je zmena kompetencií zdravotníkov. Musíme sa snažiť aj o to, aby sme aktívne spomaľovali rast dopytu po zdravotnej starostlivosti. Slovensko má výrazne vyšší počet návštev u lekára, ako je celoeurópsky priemer.

Existuje tu priestor pre motivovanie pacientov a pre ich vyššiu emancipáciu. Na Slovensku je však práve táto emancipácia pacientov aktívne potláčaná. Musíme zvýšiť povedomie ľudí o svojom tele a zdraví. Preteky v platoch sú nevyhnutné, no k zlepšeniu zdravotníctva nevedú."

Celý rozhovor zo dňa 5.12.2022 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards