Pri pálení alkoholu sa pripravte na povinnosti

Hospodárske noviny uverejnili článok s vyjadrením Martina Vlachynského k byrokratickej záťaži. 27. 07. 2020.

Pri pálení alkoholu sa pripravte na povinnosti

Podávanie dokumentov

Pri domácom pálení tak strávite na úradoch veľa času. Samotný proces vybavovania potrebných papierov by podľa analytika Martina Vlachynského z INESS mohol byť zásadne jednoduchší. „Stačilo by napríklad raz nahrať všetky potrebné dokumenty a verejná správa si ich medzi sebou pozdieľa. Žiadateľovi potom len oznámia jeho zaradenie do databázy,“ vraví Vlachynský.

Náročná byrokratická procedúra tak podľa neho bude naďalej nahrávať rozšíreniu pálenia alkoholu načierno.

Trestné postihy

Zákon umožňuje súkromnú výrobu destilátov z vlastného ovocia pre vlastnú spotrebu fyzickými osobami výlučne za zákonom presne stanovených podmienok. Nový predpis sa podľa Vlachynského nachádza medzi dvomi mlynskými kameňmi. „Zmena je hľadaním kompromisu medzi snahou chrániť daňové výsady štátu a snahou aspoň čiastočne dekriminalizovať starú tradíciu domáceho pálenia,“ myslí si.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards