Príplatky za nočnú prácu dostanú aj zamestnanci štátu (HN)

Radovan Ďurana komentuje príplatky za prácu pre štátnych pracovníkov pre HN. 26.1.2018 

Príplatky za nočnú prácu dostanú aj zamestnanci štátu (HN)

Len nedávno predstavil premiér Róbert Fico spolu s ministrom práce Jánom Richterom príplatky pre zamestnancov pracujúcich v noci, cez víkendy či sviatky. Toto opatrenie by malo platiť od mája tohto roka a zamestnávateľov bude stáť viac ako miliardu eur ročne. Podľa pôvodného plánu sa malo týkať len súkromných pracovníkov. Poslanec Smeru-SD Erik Tomáš však včera predstavil pozmeňujúci návrh, na ktorom sa vopred dohodol s ministerstvom financií, rezortom práce, s koaličnými a sociálnymi partnermi. Finančný dosah na rozpočet štátu však vyčíslený nie je. Príplatky štátnych a verejných zamestnancov totiž už v súčasnosti upravuje viacero zákonov.

Príplatky už majú

"Už dnes má legislatíva v prípade týchto zamestnancov zakotvený mechanizmus povinných príplatkov za prácu nadčas, cez víkend, sviatok či v noci," vysvetľuje výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Jozef Turčány. Zatiaľ preto nie je jasné, koľkí zamestnanci využijú nový inštitút. Podľa pozmeňujúceho návrhu sa totiž zavedie len nová alternatíva príplatkov a bude sa posudzovať, čo je pre zamestnanca výhodnejšie. Analytik INESS Radovan Ďurana tvrdí, že na odmeňovanie by sme sa mali pozerať komplexnejšie, keďže zamestnanci vo verejnej sfére majú aj iné výhody. "Dostávajú príplatok za zmennosť 25 – 100 eur, majú o týždeň dovolenky viac a pracovný čas pri trojzmennej prevádzke majú skrátený o dve a pol hodiny, čo sa rovná príplatkom za jednu nočnú zmenu," vysvetľuje. Opozičné strany sa zatiaľ nevyjadrili, či návrh podporia, keďže stále nemajú k dispozícii jeho konkrétne znenie. Tomáš plánuje pozmeňujúci návrh predložiť do parlamentu k novele Zákonníka práce, ktorá je už v druhom čítaní. Zvýšenie príplatkov by podľa neho mali pocítiť napríklad zdravotné sestry, zamestnanci domovov sociálnych služieb či šoféri. Komora zdravotných sestier tieto príplatky na jednej strane víta, podľa jej prezidentky Ivety Lazorovej by však vláda mala zvýšiť najmä ich základnú mzdu. "Je proti logike, aby sme motivovali ľudí iba tým, že sa budú biť o nočné a sviatky, namiesto toho, aby sme im za ich prácu dali primeranú mzdu," hovorí.

Problémové nemocnice

Personálne náklady sa teda týmto opatrením môžu zvýšiť aj zadlženým štátnym nemocniciam. "Vyššie príplatky, samozrejme, generujú v hospodárstve aj vyššie odvody ekonomicky aktívnych, ktoré poputujú naspäť do zdravotníctva," upozorňuje analytik INEKO Dušan Zachar, avšak dodáva, že to nemusí stačiť na kompenzáciu týchto zvýšených personálnych nákladov. Proti príplatkom za prácu v noci sa ešte nedávno búrili zamestnávatelia. Minister práce Ján Richter však zvyšovanie sadzieb obhajoval tým, že podmienky na trhu práce sa zmenili. Zvyšovanie príplatkov má byť jeden z prostriedkov, aby vzdelaní ľudia neodchádzali za prácou do iných krajín. Ďalším cieľom má byť aj znižovanie nočnej práce. Až 19 percent ľudí u nás totiž pracuje v noci. Zuzana Matuščáková

Už dnes má legislatíva v prípade týchto zamestnancov mechanizmus povinných príplatkov.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards