Príplatky za víkendovú a nočnú prácu (Rádio Slovensko)

Radovan Ďurana hodnotil dopady zvyšovania príplatkov za prácu. 17.1.2018 

 

Príplatky za víkendovú a nočnú prácu  (Rádio Slovensko)

Rado Tomeš, moderátor: "Zvyšovanie príplatkov za víkendovú alebo nočnú prácu, s ktorým ráta novela Zákonníka práce, bude podľa analýzy inštitútu INESS prehlbovať rozdiely medzi zamestnancami na dobu neurčitú a tými, ktorí pracujú dočasne. Analytik Radovan Ďurana súčasne predpokladá, že zvyšovanie príplatkov pomôže tým zamestnancom, ktorí už dnes majú vysokú ochranu Zákonníkom práce a vyššie mzdy. Naopak, uškodiť má zamestnancom firiem, kde sa budú snažiť kvôli povinným príplatkom šetriť."

Radovan Ďurana, analytik INESS: "Zhoršuje to situáciu tých, ktorí sú študenti, nízko kvalifikovaní alebo matky, ktoré nemajú tieto výhody vo veľkých podnikoch. Pre nich bude vznikať menej pracovných miest alebo pracovné miesta s nižšími mzdami, a celkovo sa zhorší ich pozícia dostať sa do toho druhého stupňa medzi tých zamestnancov, ktorí sú na dobu neurčitú vo veľkom podniku."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards