Profesor Bryan Caplan navštívil Bratislavu

22. marca do Bratislavy zavítal na pozvanie INESS jeden z najznámejších svetových ekonómov súčasnosti a autor viacerých bestsellerov, americký profesor Bryan Caplan z George Mason University.

Profesor Bryan Caplan navštívil Bratislavu

Pre svoju prednášku si Caplan vybral tému, ktorá je na Slovensku horúca posledných niekoľko mesiacov – vysoké školstvo. Obsah prednášky vychádzal z jeho knihy s názvom: „Proces proti vzdelávaniu: Prečo je školstvo stratou času a peňazí" a nemenej provokatívny bol aj samotný názov prednášky: „Prečo chceme viac tituly než vedomosti.

Caplan otvoril prednášku dvoma pozorovaniami. Na jednej strane je zrejmé, že vzdelávanie prináša na trhu práce veľké benefity vo forme vyšších miezd pre zamestnancov. Hovoril o zahraničných štúdiách, ale aj zo slovenských dát vidíme, že človek s vysokoškolským diplomom zarába približne o 50 % viac, než človek s ukončeným stredoškolským vzdelaním.

Druhým pozorovaním bola skutočnosť, že väčšina vzdelávania v školstve neobsahuje množstvo užitočných vedomostí a zručnosti pre trh práce. Veľa ľudí študuje nepraktické odbory ako história, filozofia, alebo rôzne humanitné odbory, resp. aj keď študujú praktické odbory, tak aj v rámci nich je značná časť vzdelávania odtrhnutá od praxe. Čo je ešte horšie, väčšina ľudí rýchlo zabudne väčšinu toho, čo sa naučila. Takže ak sa aj na škole naučili niečo užitočné, v momente keď nastupujú do práce, to už často zabudli. Napriek tomu zamestnávatelia sú očividne ochotní platiť mzdovú prémiu za toto štúdium. Tieto dve pozorovania v očiach Caplana predstavujú „Veľkú záhadu“(The Big Puzzle).

Vysvetlením, ktoré dokáže tieto dve pozorovania vysvetliť je podľa Caplana tzv. signalizačná teória. Tá hovorí o tom, že aj keď nejaká časť vzdelávania môže zvyšovať produktivitu človeka, jeho veľká časť je o preskakovaní prekážok. A ten kto ich zvládne preskočiť úspešne, signalizuje, že má určitú úroveň inteligencie, pracovnej morálky a konformity. Takto vzdelávanie zvyšuje mzdy absolventov na trhu práce, a to aj napriek tomu, že ide o nepraktické vzdelávanie.

Táto signalizačná teória dokáže podľa Capalan vysvetliť aj ďalšie podivnosti, ktoré sú spojené s vysokoškolským vzdelávaním. Ako napríklad to, že študenti sa tešia, keď učiteľ zruší vyučovaciu hodinu a oni nedostanú službu, za ktorú si platia. Alebo keď si vyberajú predmety, ktoré sú jednoduché na zvládnutie a nie tie, ktoré im budú užitočné na trhu práce. Rovnako, keď sa študenti boja, že neprejdú skúškou, ale už ich nezaujíma, či náhodou nezabudnú, čo sa naučili. A na záver, že ak by si mali ľudia vybrať medzi možnosťou absolvovať vzdelávanie na prestížnej vysokej škole bez záverečného titulu alebo získať záverečný titul z tejto prestížnej školy ale žiadne vzdelanie, tak by si mnoho ľudí vybralo druhú možnosť.

Caplan neostal len pri pozorovaniach, ale v závere prednášky prišli na reč aj odporúčania pre verejnú politiku. Ak je jeho téza o dôležitosti signalizovania vo vzdelávaní pravdivá, tak z toho pre spoločnosť vyplývajú viaceré skutočnosti. Signalizovanie je totižto z pohľadu jednotlivca efektívne, ale z pohľadu spoločnosti plytvaním. Viac vzdelávania totižto neprináša viac šikovnejších a múdrejších ľudí, ale len dvíha latku toho, čo musia títo ľudia preskočiť. Inými slovami prebieha inflácia diplomov. Podľa Caplana by mali politici na túto infláciu reagovať výrazným znižovaním výdavkov na vzdelávanie. A ak chcú nejaké vzdelávanie podporovať, tak by to malo byť odborné vzdelávanie predovšetkým na stredných školách.

Celá prednáška Bryana Capalan, ktorú si prišlo do hotela Crowne Plaza vypočuť viac ako 100 poslucháčov, trvala hodinu, ale ešte ďalšiu hodinu a pol odpovedal na otázky z publika a následne pri občerstvení diskutoval o svojom pohľade na vzdelávanie.

Prednášku by INESS nemohol zorganizovať bez láskavej podpory partnerov, ktorými boli Republiková únia zamestnávateľov, Asociácia strojárskeho a elektrotechnického priemyslu a vydavateľstvo učebníc a vzdelávacej literatúry Raabe.

Videozáznam prednášky prof. Caplana nájdete tu:

Anglický originál:

– Prednáška: https://youtu.be/9aCl2rEdnvU
– Diskusia: https://youtu.be/Ko0WyzB_SHs

Slovenské tlmočenie:

– Prednáška: https://youtu.be/eRy3xFYOVB4
– Diskusia: https://youtu.be/ravNoCIoAS0

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards