Rekreačné poukazy štát nepreplatí, sľuby vlády sú po pol roku v lufte

Martin Vlachynský sa pre Trend vyjadril k rekreačným poukazom. 09. 11. 2020.

Rekreačné poukazy štát nepreplatí, sľuby vlády sú po pol roku v lufte

Zároveň to podľa neho mohlo pomôcť udržať zamestnanosť nielen v službách cestovného ruchu, ale v celom dodávateľskom reťazci, počnúc drobnými pestovateľmi a spracovateľmi v potravinárstve a v obchode. 

Nie všetci zdieľali tento názor. Ako pre TREND uviedol analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský, štát by mal vytvárať kvalitné podnikateľské prostredie, nie systematicky dotovať vybraný segment.

„Preto akékoľvek dlhodobé transferové opatrenie voči jednému sektoru považujem za škodlivé, či už je platené z miezd alebo rozpočtu. Ako keby sme už zabudli, že rekreačné poukazy nevznikli na základe nejakej diskusie, ale ako populistický nástroj na zvýšenie popularity predsedu SNS.“

Poukazy sú podľa slov analytika pekným príkladom toho, ako sa populistické opatrenia veľmi rýchlo udomácnia a stanú sa niečím, čo sa každý politik potom bojí zrušiť bez náhrady. Prenos na rekreačné poukazy zo mzdových nákladov na štátny rozpočet M. Vlachynský považoval aspoň za zlepšenie stavu. 

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards