Rozmrazenie pracovných príplatkov berú zamestnávatelia ako podraz. Opozičný návrh podporila aj koalícia

Rádio Slovensko odvysielalo dňa 8.12.2022 komentár analytika Róberta Chovanculiaka na tému zvyšovania pracovných príplatkov. 

Rozmrazenie pracovných príplatkov berú zamestnávatelia ako podraz. Opozičný návrh podporila aj koalícia

Ako povedal, na tripartite sa zamestnávatelia s vládou a odborármi dohodli, že príplatky za prácu cez víkendy a v noci ostanú zmrazené a oni budú prvýkrát v histórii súhlasiť so zvýšením minimálnej mzdy. Parlament však ani nie o pol roka dohodu vynuloval a príplatky naviazal na zvýšenú minimálnu mzdu. 

Róbert Chovanculiak, INESS:

„Príplatky by sa mali zvyšovať, ale inak. Na to tu máme odbory, lokálne vyjednávanie na úrovni podnikov, aby sa oni dohodli so svojimi zamestnávateľmi, či sa ich podniku darí a či je tam priestor na zvyšovanie príplatkov a miezd. Ak však zvyšujú príplatky politici, tak to zasiahne aj množstvo podnikateľov, ktorí nemajú priestor na zvyšovanie miezd a príplatkov a budú s tým spojené problémy ako prepúšťanie a krach podnikateľov.“

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards