S deficitom na večné časy

Dobré časy vo verejných financiách nezažíva iba Slovensko ale celá Európska Únia. A je to aj vidieť na deficitoch. V roku 2017 až 9 krajín EÚ má mať vyrovnaný rozpočet. Lídrami sú naši susedia Česká republika, ktorá dosiahla prebytok viac ako 1 percento HDP. Priemerný deficit EÚ  by mal byť v roku 2017 1,22 %.

S deficitom na večné časy

Slovenský deficit na tieto dobré časy v príjmových verejných financií nezareagoval. Tento rok má dosiahnuť úroveň 1,62 % HDP. Teda viac ako 1,3 mld. Eur. To je približne rozpočet základného školstva. S týmto deficitom obsadíme z 28 krajín 21. priečku. Teda 20 krajín v EÚ by malo mať v roku 2017 nižší deficit ako SR.

Niekto by si mohol pomyslieť, že je to tým, že Slovenské verejné financie nezažili až také dobré časy ako iné krajiny v EÚ. Teda, že slovenské príjmy verejného sektora nerástli až tak rýchlo. V skutočnosti sme však v tejto „súťaži“ obsadili obstojné 11. miesto. Medzi rokmi 2009 až 2016 narástli nominálne príjmy verejnej správy o 37,3 %. Len pre porovnanie susednej ČR narástli len o 22,9 % a v EÚ bol priemerný rast 24,5 %. Situácia sa nezvrtla ani následne v roku 2017, kedy vláda vybrala na daniach a odvodoch o 1 mld. viac ako rok pred tým plánovala vybrať.

Príčinu deficitu je treba hľadať na druhej strane. Nie v príjmoch ale vo výdavkoch. Tu sme tiež obsadili 11. priečku. Medzi rokmi 2009 a 2016 narástli nominálne výdavky v SR o 19,3 %. Znova pre porovnanie v ČR to bolo len 5,8 %. Tu sa ukrýva recept na český prebytok rozpočtu verejnej správy. A zároveň dôvod, prečo SR ani po 24 rokoch existencie republiky nemá vyrovnaný rozpočet.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards