Šachy s poistencami štátu

Návrh rozpočtu verejných financií na rok 2019 obsahuje viacero faktorov hodných spoločenskej diskusie. V novej publikácií Šachy s poistencami štátu sme sa sústredili na jeden z nich – kapitolu zdravotníctvo. Ešte konkrétnejšie sa pozrieme na platby zdravotného poistenia za poistencov štátu.

Šachy s poistencami štátu

V súčasnosti je zhruba 3 000 000 obyvateľov Slovenska poistencami štátu – dôchodcovia, mamičky, deti, či nezamestnaní. Štát by za nich mal platiť odvod zo štátneho rozpočtu vo výške 4% z priemernej mzdy. Aspoň tak si to predstavoval reformný zákon z roku 2004. V skutočnosti však jednotlivé vlády so sadzbou 4% manipulujú podľa ľubovôle. Niekedy jej zvyšovaním hasia problémy v zdravotníctve, inokedy si jej znižovaním uvoľňujú ruky v rozpočte na iné výdavky.

To je aj prípad rozpočtu na rok 2019. Štát sa za svojich poistencov chystá zaplatiť najmenšiu sumu za posledných 10 rokov. Ak by štát v roku 2019 dal na svojich poistencov toľko, koľko priemerne dával v rokoch 2009-2018, musel by si pripraviť o 396 miliónov eur viac. Deficit verejnej správy by namiesto 97 miliónov dosiahol takmer pol miliardy eur.
Neustále výkyvy v platbách zdravotných odvodov za poistenca štátu nepovažujeme za správne. Vnáša sa tým do systému dodatočná nestabilita, zhoršuje sa predvídateľnosť a sťažuje plánovanie financií v systéme verejného zdravotného poistenia. Vláda zatvára oči pre možnými horšími časmi a udržiava vysoké odvodové zaťaženie práce.

Preto INESS navrhuje:

  • Návrat k 4 % sadzbe a jej trvalé dodržiavanie.
  • Financovanie rozdielu znížením rastu výdavkov v iných kapitolách a využitím rezerv v kapitole Všeobecná pokladničná správa.
  • Zníženie sadzby odvodov ekonomicky aktívnych v budúcnosti.

Viac sa dočítate v novej publikácií INESS na tému - Šachy s poistencami štátu, ktorú si môžete stiahnuť tu.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards