Seminár pre novinárov: Rozpočet sa dá zostaviť aj bez vyšších daní

V stredu, 8.6. 2022 sa v INESS konal seminár pre novinárov v reakcii na tvrdenie ministra financií o nemožnosti zostaviť rozpočet verejných financií bez vyšších a nových daní po tom, ako predstavil a parlament v skrátenom konaní schválil nový sociálny tzv. prorodinný balíček. Takéto tvrdenie považujeme za mýtus, ktorý financmajstri oprašujú pomerne často. Zamieňajú si pritom slovíčko „nedá sa“ so slovíčkom „nechceme“.

Seminár pre novinárov: Rozpočet sa dá zostaviť aj bez vyšších daní

Radovan Ďurana na seminári novinárom vysvetľoval, že slovenská verejná správa má k dispozícii podobný objem zdrojov ako iné, porovnateľné krajiny. Problémom je neustále vytváranie nových výdavkových politík, ktoré sú plošné a preto veľmi nákladné.

Slovensko potrebuje zodpovedný prístup k verejným financiám. To znamená, že dodatočné daňové príjmy sa využívajú na znižovanie deficitu a znižovanie verejného dlhu. Adresná pomoc odkázaným domácnostiam sa dá financovať z rezerv, ktoré sú na výdavkovej strane rozpočtu verejnej správy.

Viac sa dočítate v texte tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards