Septembrový Market Finesse

Som rád, že môžem toto číslo Market Finesse uviesť veľkým úspechom mladých talentovaných slovenských stredoškolákov. V pražskom medzinárodnom finále Ekonomickej olympiády v Českej národnej banke si pätica najlepších Slovákov zmerala vedomosti s rovesníkmi z Česka a Maďarska. 15 finalistov sa kvalifikovalo spomedzi 20 tisíc súťažiach vo všetkých 3 krajinách.

Septembrový Market Finesse

Mladí Slováci obsadili prvú, druhú a piatu priečku! Celkovým víťazom sa stal Jakub Kučerák, čerstvý absolvent Gymnázia Jura Hronca v Bratislave, na druhom mieste sa umiestnil víťaz slovenskej Ekonomickej olympiády Šimon Pekár z Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch. Päticu najlepších uzatvorila Eva Schwarzová z Obchodnej akadémie Kukučínova v Trnave. Všetkým srdečne gratulujem! Ukazuje sa, že náš projekt Ekonomická olympiáda napĺňa svoj pôvodný cieľ identifikovať mladých talentovaných ekonómov a podporovať ich v ďalšom rozvoji (pripomínam, že úspešným riešiteľom Ekonomickej olympiády niektoré vysoké školy na Slovensku ponúkajú na základe vysokej úrovne vedomostí prijatie bez prijímacích skúšok).

Úspech mladých Slovákov nemožno automaticky považovať za dobré výsledok kvalitného ekonomického vzdelávania na stredných školách. Poddimenzovaný časový fond pre ekonómiu schovaný v predmetoch ako Náuka o spoločnosti alebo Etická výchova určite nestačí na penzum vedomostí, ktoré finalisti EO preukázali. To je – ako sme sa dozvedeli od samotných súťažiacich - dôsledkom záujmu a samoštúdia, čítania zahraničnej literatúry či sledovania ekonomických podcastov. Nemôžeme tiež zabudnúť na oddaných učiteľov, ktorí vedia svojich šikovných študentov vedomostne posunúť aj mimo vzdelávacieho kurikula. Veľká vďaka patrí nesporne aj im.

Počas oboch doterajších ročníkov sa nás učitelia spytovali, z čoho majú svojich študentov ekonómiu učiť. Nemajú ucelenú učebnicu, ktorá by atraktívnou formou vysvetľovala ekonomické princípy a motivovala žiakov k ďalšiemu štúdiu. Aj preto sme pripravili pre stredoškolákov učebnicu, ktorá túto dieru zapláta: Ekonómia v 31 hodinách. A nielen to, ku knihe sme pre učiteľov pripravili online manuál s mnohými videami, návodmi, testami a pod, ktoré môžu pri výuč- be ekonómie využiť. Portál má adresu www.ucebnicaekonomie.sk a tešíme sa na všetkých učiteľov, ktorí sa úplne zadarmo zapoja!

Tak ako každý rok sa aj túto jeseň opakuje folklórne predstavenie ohľadom zvyšovania minimálnej mzdy. Zmena oproti minulosti je v (predvolebnom) návrhu vskutku dramatického skokového zvýšenia a naviazania minimálnej mzdy na 60 % priemernej mzdy v hospodárstve. Aj preto sme na túto tému pripravili dvojicu policy paperov. Prvý s názvom Trojitý zásah minimálnej mzdy analyzuje vplyv minimálnej mzdy špecificky pre Slovensko. Druhá štúdia s názvom Čo (ne)vieme o minimálnej mzde sumarizuje zistenia ekonomickej literatúry, a je reakciou na tvrdenia odborárov a viacerých politikov, že je dokázané, že zvyšovanie minimálnej mzdy nemá negatívny vplyv na zamestnanosť. Ako uvidíte zo štúdie, zistenia zásadných štúdií potvr- dzujú, že odborárske tvrdenia sú ďaleko od pravdy.

Medzinárodných porovnaní kvality zdravia a zdravotníctva postavených na tvrdých dátach je ako šafranu. A porovnaní, ktoré by merali „hodnotu za peniaze“ je presne nula. V INESS sme sa rozhodli tento stav napraviť zostrojením ambiciózneho medzinárodného indexu Zdravie za peniaze. Najdôležitejšie výsledky indexu, ktoré nedopadli pre Slovensko najlepšie, nájdete na strane X.

Prajem vám inšpiratívne čítanie,

Richard Ďurana

Septembrový Market Finesse si môžete stiahnuť ako PDF tu.

 

Komentáre

Slovenskí stredoškoláci zvíťazili v medzinárodnom finále Ekonomickej olympiády

Epilóg reformy

Minimálna mzda

Kedy prídu nápady

Miesto veštenia krízy radšej príprava na ňu

Kto môže za naše nízke mzdy?

Ako Robert Fico hazarduje s osudom chudobných regiónov

Ako kapitalizmus mzdy zvyšuje

Keď Grécko predbehne Švajčiarsko

Daň z okien

Zelená nafta je len ďalší sociálny balíček

Ministerstvo bizarnosti

Kto zadefinuje „nárok“ v zdravotníctve?

Prečo sa farmári nemôžu spoliehať na Brusel

Dvanásť scenárov budúcnosti

Učiteľov môžeme učiť aj inak

Nie je eko ako eko

Za ekonomické vzdelanie

Buďme deti hamburgerov: trh nás robí lepšími a socializmus naopak

Zachráni nás štátne laboratórium

Chvála privatizácie

Všetci kričia: stopnite rast minimálnej mzdy

Čo má spoločné Fico s Adamom Smithom? Mŕtvu teóriu.

Aj pridusená konkurencia lepšia ako žiadna

Obedy zadarmo, ktoré rodičia musia platiť

Najlepší mladý ekonóm na Slovensku, Šimon Pekár!

Najlepšia mladá ekonómka na Slovensku, Eva Schwarzová

Mladá talentovaná ekonómka Karin Krížovská obsadila tretie miesto

Koľko stojí rodina?

 

Rôzne

Byrokratický index 2019 - Ubúda papier, ale nie byrokracia

 

Publikácie

Nový index Zdravia za peniaze

Trojitý zásah minimálnej mzdy

Čo (ne)vieme o minimálnej mzde

 

Podujatia

INESS na letnej škole Liberálního institutu

Brexit: Is There a British Strategy?

Seminár pre novinárov o Zdraví za peniaze

INESS na Market Access seminári

INESS na konferencii SK+MED

Krst Učebnice v 31 hodinách

Kedy budete mať nemecké mzdy?
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards