Septembrový Market Finesse
Som rád, že môžem toto číslo Market Finesse uviesť veľkým úspechom mladých talentovaných slovenských stredoškolákov. V pražskom medzinárodnom finále Ekonomickej olympiády v Českej národnej banke si pätica najlepších Slovákov zmerala vedomosti s rovesníkmi z Česka a Maďarska. 15 finalistov sa kvalifikovalo spomedzi 20 tisíc súťažiach vo všetkých 3 krajinách.

Mladí Slováci obsadili prvú, druhú a piatu priečku! Celkovým víťazom sa stal Jakub Kučerák, čerstvý absolvent Gymnázia Jura Hronca v Bratislave, na druhom mieste sa umiestnil víťaz slovenskej Ekonomickej olympiády Šimon Pekár z Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch. Päticu najlepších uzatvorila Eva Schwarzová z Obchodnej akadémie Kukučínova v Trnave. Všetkým srdečne gratulujem! Ukazuje sa, že náš projekt Ekonomická olympiáda napĺňa svoj pôvodný cieľ identifikovať mladých talentovaných ekonómov a podporovať ich v ďalšom rozvoji (pripomínam, že úspešným riešiteľom Ekonomickej olympiády niektoré vysoké školy na Slovensku ponúkajú na základe vysokej úrovne vedomostí prijatie bez prijímacích skúšok).
Úspech mladých Slovákov nemožno automaticky považovať za dobré výsledok kvalitného ekonomického vzdelávania na stredných školách. Poddimenzovaný časový fond pre ekonómiu schovaný v predmetoch ako Náuka o spoločnosti alebo Etická výchova určite nestačí na penzum vedomostí, ktoré finalisti EO preukázali. To je – ako sme sa dozvedeli od samotných súťažiacich - dôsledkom záujmu a samoštúdia, čítania zahraničnej literatúry či sledovania ekonomických podcastov. Nemôžeme tiež zabudnúť na oddaných učiteľov, ktorí vedia svojich šikovných študentov vedomostne posunúť aj mimo vzdelávacieho kurikula. Veľká vďaka patrí nesporne aj im.
Počas oboch doterajších ročníkov sa nás učitelia spytovali, z čoho majú svojich študentov ekonómiu učiť. Nemajú ucelenú učebnicu, ktorá by atraktívnou formou vysvetľovala ekonomické princípy a motivovala žiakov k ďalšiemu štúdiu. Aj preto sme pripravili pre stredoškolákov učebnicu, ktorá túto dieru zapláta: Ekonómia v 31 hodinách. A nielen to, ku knihe sme pre učiteľov pripravili online manuál s mnohými videami, návodmi, testami a pod, ktoré môžu pri výuč- be ekonómie využiť. Portál má adresu www.ucebnicaekonomie.sk a tešíme sa na všetkých učiteľov, ktorí sa úplne zadarmo zapoja!
Tak ako každý rok sa aj túto jeseň opakuje folklórne predstavenie ohľadom zvyšovania minimálnej mzdy. Zmena oproti minulosti je v (predvolebnom) návrhu vskutku dramatického skokového zvýšenia a naviazania minimálnej mzdy na 60 % priemernej mzdy v hospodárstve. Aj preto sme na túto tému pripravili dvojicu policy paperov. Prvý s názvom Trojitý zásah minimálnej mzdy analyzuje vplyv minimálnej mzdy špecificky pre Slovensko. Druhá štúdia s názvom Čo (ne)vieme o minimálnej mzde sumarizuje zistenia ekonomickej literatúry, a je reakciou na tvrdenia odborárov a viacerých politikov, že je dokázané, že zvyšovanie minimálnej mzdy nemá negatívny vplyv na zamestnanosť. Ako uvidíte zo štúdie, zistenia zásadných štúdií potvr- dzujú, že odborárske tvrdenia sú ďaleko od pravdy.
Medzinárodných porovnaní kvality zdravia a zdravotníctva postavených na tvrdých dátach je ako šafranu. A porovnaní, ktoré by merali „hodnotu za peniaze“ je presne nula. V INESS sme sa rozhodli tento stav napraviť zostrojením ambiciózneho medzinárodného indexu Zdravie za peniaze. Najdôležitejšie výsledky indexu, ktoré nedopadli pre Slovensko najlepšie, nájdete na strane X.
Prajem vám inšpiratívne čítanie,
Richard Ďurana
Septembrový Market Finesse si môžete stiahnuť ako PDF tu.
Komentáre
Slovenskí stredoškoláci zvíťazili v medzinárodnom finále Ekonomickej olympiády
Miesto veštenia krízy radšej príprava na ňu
Ako Robert Fico hazarduje s osudom chudobných regiónov
Keď Grécko predbehne Švajčiarsko
Zelená nafta je len ďalší sociálny balíček
Kto zadefinuje „nárok“ v zdravotníctve?
Prečo sa farmári nemôžu spoliehať na Brusel
Buďme deti hamburgerov: trh nás robí lepšími a socializmus naopak
Zachráni nás štátne laboratórium
Všetci kričia: stopnite rast minimálnej mzdy
Čo má spoločné Fico s Adamom Smithom? Mŕtvu teóriu.
Aj pridusená konkurencia lepšia ako žiadna
Obedy zadarmo, ktoré rodičia musia platiť
Najlepší mladý ekonóm na Slovensku, Šimon Pekár!
Najlepšia mladá ekonómka na Slovensku, Eva Schwarzová
Mladá talentovaná ekonómka Karin Krížovská obsadila tretie miesto
Rôzne
Byrokratický index 2019 - Ubúda papier, ale nie byrokracia
Publikácie
Čo (ne)vieme o minimálnej mzde
Podujatia
INESS na letnej škole Liberálního institutu
Brexit: Is There a British Strategy?
Seminár pre novinárov o Zdraví za peniaze