Školám chýbajú knihy, učitelia aj internet
Róbert Chovanculiak pomenoval pre portál hnonline.sk jednu z príčin problémov v školstve. 31.8.2018.

Problém s knihami nie je jediný, školy nemajú stovky učiteľov. Tento školský rok má byť pre zmeny v školstve kľúčový. Školy by mali pomaly pocítiť novinky z prijatého národného programu, trápia ich však problémy, ktoré vyskakujú každoročne. HN vám v bodoch prinášajú prehľad tých najvypuklejších.
1. Hľadajú stovky učiteľov
Mesiac pred začiatkom školského roka zverejnili riaditelia 613 inzerátov na pedagogické pozície. Situácia nie je o nič lepšia ani dnes. Školy svoje brány otvoria už v pondelok a aktuálnych inzerátov na portáli edujobs.sk je stále 550. „Na prvý stupeň sa na vypísanú pozíciu nikto neprihlásil,“ opisuje situáciu na základnej škole s materskou školou v Jablonove nad Turňou zástupkyňa riaditeľky Zuzana Rajcziová. Situácia v Jablonove nad Turňov dokresľuje situáciu v celej krajine, tento rok totiž školy hľadajú najmä učiteľov prvého stupňa. Nedostatok je však aj učiteľov cudzích jazykov či matematikárov. Školám to spôsobuje veľké problémy, riaditelia nevedia zostaviť rozvrh a rozdeliť úväzky medzi svojich pedagógov. Najhoršia situácia je v Bratislavskom kraji, kde školy stále hľadajú viac ako 350 pedagógov.
2. Žiaci bez milióna učebníc
Školy avizujú, že v septembri budú potrebovať 2,6 milióna kusov kníh. „Pre žiakov je pripravených zhruba 1,5 milióna kusov učebníc, čo predstavuje 58-percentnú mieru zabezpečenia požiadaviek škôl,“ reaguje tlačové oddelenie ministerstva školstva. Podľa rezortu ide o učebnice, pracovné zošity a učebné texty pre všetky druhy škôl a viaceré predmety. To znamená, že v septembri bude chýbať vyše milióna učebníc. V minulosti však boli problémy s knihami rovnaké, v roku 2011 školy žiadali až 7,2 milióna učebníc, rezort dodal len 3,9 milióna. Odborníci tvrdia, že za to môže centrálny model obstarávania, ktorý však ministerstvo neplánuje zmeniť. Analytik Robert Chovanculiak z INESS nazval celý systém „extrémne centralizovaný“.
3. Školský internet bude stále pomalý
Webové pripojenie cez projekt Edunet nebude aktuálne ani pre tento školský rok. Ministerstvo stále nepodpísalo zmluvu s novým dodávateľom, a tak sa budú musieť žiaci a učitelia stále trápiť s pomalým a zastaraným internetom cez projekt Infovek 2. „Ministerstvo nepodpísalo zmluvu s dodávateľom Edunetu a stále platí, že sú otvorené všetky možnosti, pokiaľ ide o riešenie zabezpečenia internetového pripojenia pre školy,“ reagovalo tlačové oddelenie rezortu. Rezort zmluvu s novým dodávateľom nemohol podpísať pre sťažnosť na verejné obstarávanie, ktoré podal jeden zo súťažiacich. Aj keď Úrad pre verejné obstarávanie označil súťaž za bezproblémovú, situácia ešte stále nie je uzavretá.
4. Nový zákon o pedagógoch
Tento školský rok bude zmenený aj pre učiteľov, začne totiž platiť nový zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorý bol počas prázdnin v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Učitelia najpozitívnejšie prijali to, že po novom by mali hodnotiť svojich nadriadených. Takéto hodnotenie malo prebiehať raz ročne formou anonymných dotazníkov. Rezort chce však novinku, za ktorú pedagógovia bojovali, stopnúť. „Ministerstvo daný návrh zo zákona stiahne pre nesúhlas niekoľkých organizácií vrátane ZMOS-u, ktoré ho považujú za duplicitné a šikanózne voči riaditeľovi,“ reaguje Slovenská komora učiteľov, ktorá s vynechaním hodnotenia zo zákona nesúhlasí. Podľa nich ide o prvý demokratický krok a hodnotenie riaditeľov školám pomôže zlepšovať sa.