Slovenská ekonomika má potenciál prekonávať rekordy, opäť sme tigrom EÚ (Europskenoviny.sk)

Portál europskenoviny.sk publikoval 3.7.2017 článok venovaný pozitívnej prognóze vývoja slovenskej ekonomiky v nasledujúcich rokoch s komentárom Róberta Chovanculiaka 

Slovenská ekonomika má potenciál prekonávať rekordy, opäť sme tigrom EÚ  (Europskenoviny.sk)

BRATISLAVA / Vďaka bezpečnosti, zahraničným investíciám a domácemu dopytu si už zrejme čoskoro opäť vyslúžime prívlastok európsky ekonomický tiger. Vyhliadky na najbližšie obdobie sú totiž viac než priaznivé. Aj keď ekonómovia upozorňujú, že Slováci by sa mohli mať aj lepšie.

Slovenskú ekonomiku čakajú dobré časy. Ukazujú to nielen čísla, ale aj o niečo plnšie peňaženky ľudí. "Potešujúca správa je, že je to najmä domáci dopyt a slovenské domácnosti, ktoré ťahajú hospodársky rast," povedal premiér Robert Fico. Kým tento rok to naša ekonomika poriadne odpálila, už o niekoľko mesiacov by sme mali väčšine krajín Európskej únie ukázať chrbát. "Slovensko sa ako keby utrhne a stane sa lídrom regiónu s ekonomickým rastom vyše 4%," hovorí Peter Kažimír, minister financií.

V rámci Vyšegrádskej štvorky by to malo byť suverénne najviac. "Čo je za tým? Nazval by som to fenomén Jaguár Landrover a fenomén VW," hovorí Kažimír. Ekonómovia si však myslia, že dobré výsledky našej ekonomiky nie sú dielom vlády, skôr naopak.

Viac.. Otázky a odpovede o plánovanom vystúpení Británie z EÚ

"Zaviedli nových 27 daní. To všetko má nejaké negatívne dopady na ekonomiku a nemôžeme hovoriť o nejakej podpore rastu," myslí si RóbertChovanculiak, ekonomický analytik INESS.

Vláde sa darí aj na poli zamestnanosti. V tejto súvislosti do konca roka avizuje vznik ďalších 40 tisíc pracovných miest. "Možno už v júni-júli oznámime, že sme pod hranicou z roku 2007/2008, keď sa nezamestnanosť pohybovala okolo 7,5%," povedal premiér.

Problémom však naďalej zostávajú dlhodobo nezamestnaní s nízkou úrovňou vzdelania. "Také opatrenia, ako razantné zvyšovanie minimálnej mzdy, čo plánuje vláda, to môže uškodiť práve týmto ľuďom," myslí si Róbert Chovanculiak.

Napriek pozitívnym vyhliadkam netreba zabúdať na riziká, ktoré sa nachádzajú za našimi hranicami. Podľa rezortu financií ide najmä o talianske banky a výsledky rokovaní o brexite.

dac
Europskenoviny.sk, 3.7.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards