Slovensko po prvýkrát predstavilo na trhu 50-ročný dlhopis

Analytik INESS Radovan Ďurana hovoril v Rádiu Expres o aktuálnych otázkach v oblasti verejných financií na Slovensku. 7.6.2018.

Slovensko po prvýkrát predstavilo na trhu 50-ročný dlhopis

Mariana Tökölyová, moderátorka: “Slovensko sa včera zapísalo do histórie finančných trhov. Ako prvá krajina z regiónu strednej a východnej Európy sme vydali 50-ročný dlhopis. Pol miliardy eur pôjde na splácanie starších dlhov štátu. Viac Maja Kašiarová.”

Mária Kašiarová, redaktorka: “Slovensko po prvýkrát vo svojej histórii predstavilo na trhu 50-ročný dlhopis. Ide o cenný papier s najdlhšou splatnosťou, akú kedy naša krajina investorom ponúkla. Podmienky, pri ktorých sme ho dokázali umiestniť na trh, boli podľa ministra financií Petra Kažimíra mimoriadne atraktívne.”

Peter Kažimír, (Smer-SD), minister financií: “Dopyt bol viac ako trojnásobný. Umiestnili sme v podstate dlhopisy v hodnote pol miliardy eur.”

Mária Kašiarová: “Slovensko si na to požičalo 500 miliónov eur.”

Petr Kažimír: “Ak niekto zo zahraničia požičia krajine na desať, dvadsať, tridsať, alebo v danom prípade na 50 rokov s úrokom 2,25 percenta, v prvom rade dôveruje tejto krajine, a dôveruje v to, že o 50 rokov tieto peniaze dostane naspäť.”

Mária Kašiarová: "Na jednej strane Národná banka Slovenska sprísňuje súkromné úvery, na strane druhej si Slovensko požičiava v zahraničí. Podľa Radovana Ďuranu z INESS je naša vláda na hrane porušenia limitov dlhovej brzdy."

Radovan Ďurana, analytik INESS: “Na Slovensku máme Rozpočtovú radu, ktorá je zodpovedná za vyhodnocovanie a dodržiavanie tzv. dlhovej brzdy, ktorá nastavuje limity pre slovenské zadlženie. A slovenská vláda je v podstate na hrane porušenia týchto limitov, čiže dalo by sa povedať, že zadlžujeme sa na maximum, ktoré sme si sami určili, že je prijateľné.”

Mária Kašiarová: “V celej Európe je okrem Slovenska iba málo krajín, ktoré majú vo svojom portfóliu taký dlhý cenný papier.”

Peter Kažimír: “Dlhopis s podobnou splatnosťou má iba päť krajín v Európe, ako je napríklad Francúzsko, alebo Írsko.”

Mária Kašiarová: "To, že sa podarilo vydať dlhopis na 50 rokov aj Taliansku, Belgicku či Francúzsku, teda krajinám, ktoré nemajú výnimočne kvalitné verejné financie, to podľa Radovana Ďuranu naznačuje, že to nie je až také veľké hrdinstvo."

Radovan Ďurana: “Dochádza k tomu v období, keď zvlášť v Európe Európska centrálna banka významne znižuje úrokové sadzby, za ktoré si štáty môžu požičiavať prostriedky. Takže nemožno to považovať za nejaký úspech riadenia slovenských verejných financií.”

Mária Kašiarová: “Peniaze z dlhopisu sa použijú na zníženie zadlženosti Slovenska. Celkový dlh našej krajiny je momentálne necelých 46 miliárd eur. Každý z nás vrátane novorodencov tak dlhuje viac ako 8 400 eur.”

Mária Kašiarová, Mariana Tökölyová, Rádio Expres, 07.06.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards