Smer rieši budúce dôchodky namiesto toho, aby sa zaoberal súčasnými problémami

Analytik Radovan Ďurana sa opäť vyjadril k zmenám v dôchodkovom systéme, tentokrát pre Rádio Expres. 17.05.2018

Smer rieši budúce dôchodky namiesto toho, aby sa zaoberal súčasnými problémami

Mariana Tökölyová, moderátorka: “Smer bude hľadať podporu pre svoj návrh zastropovať vek odchodu do dôchodku do ústavy. Na jeho podporu ale potrebuje 90 hlasov poslancov. Nemá však isté ani všetky hlasy koalície. Podľa analytikov rieši Fico dôchodky ďalekej budúcnosti namiesto súčasných problémov. Podrobnosti má Tomáš Škarba.”

Tomáš Škarba, redaktor: “Návrh zastropovať maximálny vek odchodu do dôchodku do ústavy nemá Smer prerokovaný so žiadnym z koaličných partnerov, ani s opozíciou. Kým v minulosti Robert Fico ostro kritizoval druhý dôchodkový pilier, dnes hovorí o troch pilieroch zakotvených priamo v ústave. Parlament by sa mal návrhom zaoberať na júnovej schôdzi.”

Robert Fico, predseda Smeru-SD: “Navrhujeme zastropovať to na úrovni 65 rokov pre mužov. 65 rokov pri tom tempe, ktoré dnes je, bude vek odchodu do dôchodku v roku 2035 až 2037.”

Tomáš Škarba: “Ženy s jedným dieťaťom by mali podľa návrhu odchádzať do dôchodku ako 64-ročné, ženy, ktoré vychovali dve a viac detí ako 63-ročné. Štátny tajomník rezortu sociálnych vecí za Most-Híd Ivan Švejna návrh Smeru rešpektuje, ale riešiť by sme podľa neho mali prioritne súčasné problémy dôchodkového systému.”

Ivan Švejna, (Most-Híd), štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny: “Sú aj rôzne skrivodlivosti v dôchodkovom systéme, ktoré sa dotýkajú súčasných dôchodcov, alebo súčasný spôsob priznávania dôchodkových dávok, takže pre mňa je toto priorita.”

Tomáš Škarba: “Švejna upozorňuje, že návrh Smeru sa nijako netýka dôchodcov, ktorí majú penziu na dosah.”

Ivan Švejna: “Ten strop sa netýka súčasných dôchodcov, netýka sa to ľudí, ktorí sú tesne pred dôchodkovým vekom, ale len tých mladých.”

Tomáš Škarba: "Podľa analytika Radovana Ďuranu z Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií je stropovanie dôchodkového veku zbytočný krok, ktorý nijako nerieši, ako budeme dôchodky financovať."

Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií: “To zastropovanie vlastne znamená, že niekto bude musieť platiť viac, druhou alternatívou je, že dôchodky budú nižšie. Jednoducho neexistuje žiadne zázračné riešenie. Takéto opatrenie stojí peniaze, a, bohužiaľ, ten súčasný návrh nepredpokladá riešenie. Bez toho to ale aj tak nebude dlhodobo udržateľné toto zmrazenie dôchodkového veku.”

Tomáš Škarba: “Fico vie, že s návrhom má problém strana Most-Híd, návrh preto nepôjde cez vládu, ale podporu bude hľadať v parlamente naprieč politickým spektrom.”

 

Tomáš Škarba, Mariana Tökölyová, Rádio Expres, 17.05.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards