Sociálne si streliť do vlastnej nohy

Výroba rôznych sociálnych balíčkov bola marketingovým ťahúňom vlády 2012 – 2016 a zdá sa, že súčasná vláda sa na túto tradíciu priameho ťahu na voliča pokúša nadviazať.

Sociálne si streliť do vlastnej nohy

Sociálny balíček začal zle hneď z viacerých pohľadov. Keďže pretlačiť sadu zákonov riadnym legislatívnym  procesom do sľúbeného decembra by bolo prakticky nemožné, použil sa starý trik – niektoré zákony boli do balíka nastrkané cez pozmeňovacie poslanecké návrhy. Tým odpadá „otravné“ hodnotenie dopadov tohto zákona. Po druhé, niektoré zákony budú mať účinnosť od 1. mája budúceho roka. Pritom legislatívne pravidlá už od roku 2012 zaväzujú vládu schvaľovať zákony s dopadom na podnikateľské prostredie len od 1. januára, aby podnikatelia nemuseli časť roka mať nastavené procesy podľa jednej verzie zákona a druhú časť podľa druhej. Ale marketingovo príťažlivý termín Sviatku práce zjavne na vláde prevážil nad zodpovedným prístupom k podnikateľskému prostrediu a vlastným legislatívnym pravidlám.

Ale toto je len rozcvička. Najväčším problémom je ako vždy to, že na balíček sa budú skladať aj podnikatelia. Konkrétne pri zvýšení príplatkov za prácu cez sviatky a víkendy a za nočnú prácu. To vláda vie a dlhodobo otvorene deklaruje, že tak to má byť, buržuj nech platí. Trocha ale pozabudla, že štát sa niekedy tiež snaží podnikať.

Ôsmy najväčší zamestnávateľ na Slovensku, nákladný železničný dopravca ZSSK Cargo v reakcii na pripravované zmeny navrhlo v novej kolektívnej zmluve zníženie 4 mzdových príplatkov a takisto náhrady mzdy počas PN, ktoré poskytovali vo výške nad rámec aktuálneho zákona. Dôvodom má byť práve sociálny balíček. Ten by mal podľa odhadov železničiarov stáť zhruba 7 miliónov eur ročne.

Ak ste dlhšie nesledovali dianie na železnici – je to veľa. Cargo sa už dekádu topí v problémoch. Od zrušenej privatizácie generovalo obrovské straty, ktoré sa podarilo stabilizovať okolo nuly len v posledných 2-3 rokoch, aj to najmä vďaka privatizácii vozňového parku, ktorá pomohla zaplatiť najpálčivejšie dlhy. V roku 2016 bol zisk 123 000 eur pri tržbách 265 miliónov eur. Firma však ďalej čelí poklesu tržieb, ktoré sú polovičné oproti roku 2006. Cargo v súčasnosti dokonca podľa Finstat eviduje daňový nedoplatok 34 000 eur voči finančnej správe (edit: nedoplatok bol po necelom mesiaci 20.11.2017 uzavretý). Sedem miliónov nových nákladov bude bolieť. Netreba zabúdať, že nočné aj víkendové šichty ťahajú aj v osobnej doprave v ZSSK aj v správcovi koľají, ŽSR. Ani jedna z týchto firiem nemá finančne na ružiach ustlané.

Platiť budú aj nemocnice. Asociácia nemocníc Slovenska uviedla, že balíček a vyššia minimálna mzda bude 74 zdravotníckych zariadení združených v asociácii stáť 65,6 milióna eur ročne.

Rast miezd je v rastúcej ekonomike prirodzený a vysporiadať sa s ním musia železnice, aj nemocnice. Mzdy sa však nedajú zvýšiť vládnym rozhodnutím, pretože vládne rozhodnutie nevie vyčarovať nové zdroje na mzdy. Miesto slobodného dohodnutia si benefitov medzi zamestnávateľom a zamestnancami, ako je 13. plat, či vyššie príplatky, budú „benefity“ také, ako ich nariadi vláda. Tá tým strelí do nohy tým najslabším článkom v ekonomike – a tými sú často štátne podniky.

Aktuality, 26.11.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards