Spoločné hodnotenie zdravotníckych programov

Zdravotnícki analytici z viacerých inštitútov spojili svoje kapacity a po prvýkrát spoločne ohodnotili zdravotnícke volebné programy politických strán, kandidujúcich v parlamentných voľbách 2020.

Spoločné hodnotenie zdravotníckych programov

Kto hodnotil?

Hodnotenia sa zúčastnili analytici HPI, INEKO, INESS a ako súkromné osoby zdravotnícki analytici Martin Smatana a Michal Štofko, ktorí pracujú pre štát.

Koho hodnotil?

Do hodnotenia vstupovali programy 12 strán, ktorým preferencie relevantných agentúr dávali mesiac pred voľbami reálnu šancu na zvolenie do parlamentu, t. j. mali viac než 3 %. V týchto programoch sme identifikovali spolu 658 opatrení týkajúcich sa zdravotníctva.

Ako hodnotil?

Každý analytik hodnotil (1) kvalitu každého opatrenia, (2) dôležitosť každého opatrenia a (3) komplexnosť programu. V hodnotení kvality opatrenia sa odráža súhlas hodnotiteľa s opatrením, názor na jeho rozpracovanie, vykonateľnosť či udržateľnosť. Kvalitu sme hodnotili v rozpätí <-3;3>, dôležitosť v rozpätí <0;100>. Súčin kvality a dôležitosti tvoria prínos opatrenia. Priemerný prínos navrhovaných opatrení každej strany sme vynásobili indexom komplexnosti programu (v rozpätí <0;100>). Index komplexnosti odráža skutočnosť, či sa program venuje všetkým (problematickým) oblastiam zdravotníctva. Výsledné hodnotenie je priemerom hodnotenia jednotlivých inštitútov.

Aký je výsledok?

Najlepší zdravotnícky program má strana SaS. Zhodujú sa na tom individuálne hodnotenia každého inštitútu. Majú najkomplexnejší program, v top 10 opatreniach má SaS 6 opatrení, v top 20 ich má 11, v top 50 ich má 21. Veľmi dobré programy majú PS/Spolu, OĽaNO, Za ľudí a Sme rodina.

Najhorší zdravotnícky program majú strany ĽS NS a Smer-SD. Tieto programy majú zároveň najnižšiu komplexnosť. Majú najväčší podiel negatívne hodnotených opatrení.

Ako hodnotil INESS

Prvé tri miesta v našom hodnotení sa zhodujú s priemernými výsledkami – najvyššie hodnotenie získala SaS, nasledovaná PS/Spolu a tretie miesto obsadilo OĽaNO. Ďalšie výsledky si môžete pozrieť v tabuľke nižšie.

Upozornenie: Pri príprave niektorých častí svojich volebných programov INESS kontaktovalo so žiadosťou o pomoc/konzultáciu/overenie si informácií 6 z 11 hodnotených politických strán.

Činnosť INESS podporila aj zdravotná poisťovňa Dôvera.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards