Spor pre domácu pálenku

Radovan Ďurana zhodnotil pre hlavné správy na TA3 zámer legalizovať domáce pálenie alkoholu. 3.7.2018.

Spor pre domácu pálenku

Alfonz Šuran, moderátor: “Združenie páleníc a liehovarov požiadalo o pomoc prezidenta republiky, premiéra a predseda parlamentu aj ministrov, odmieta totiž zákon, ktorý má legalizovať domácu výrobu alkoholu a chcú, aby ho predkladatelia stiahli. Združenie chce, aby boli na všetkých výrobcov kladené rovnako prísne nároky, inak podľa nich môže dôjsť k ohrozeniu zdravia ľudí.”

Michaela Lovásová, reportérka TA 3: “Poslanci za Most-Híd navrhujú legalizáciu výroby domácich destilátov, doteraz ich mohli ľudia vypáliť len v registrovaných pestovateľských páleniciach.”

Peter Antal, Most-Híd: “Odhadom dnes páli na Slovensku podľa dostupných údajov alebo odhadov zhruba 15-tisíc ľudí. Finančná správa odhalí ročne desať.”

Radovan Ďurana, analytik INESS: “Prečo by ľudia nemohli byť slobodní a nemohli mať možnosť podľa vlastných predstáv a podľa vlastnej chuti spracovať ovocie z ich vlastných záhrad.”

Michaela Lovásová: “Povolenie výroby domácej pálenky ale nahnevalo majiteľov páleníc a liehovarov. Výzvu na stiahnutie zákona preto Združenie páleníc adresovalo prezidentovi, premiérovi, predsedovi parlamentu, ministerke pôdohospodárstva a ministrovi financií. Upozorňujú na to, že amatérsky vyrobený alkohol môže byť rizikom pre ľudské zdravie.”

Viktor Mikuška, predseda Združenia páleníc a liehovarov: “Pri amatérskom výrobnom postupe môže dôjsť k požiaru, či k explózii, k ohrozeniu života a zdravia a škodám na majetku.”

Michaela Lovásová: “Podľa odborníka na závislosti by mal štát prijímať zákony, ktoré konzumáciu alkoholu obmedzia, nie podporia.”

Ľubomír Okruhlica, odborník na závislosti a liečbu: “Zmena zákona by mala byť obmedziť liehoviny, ktoré sa už teraz vyrábajú. Ak chceme zlepšiť zdravotný stav obyvateľstva a znížiť množstvo smrteľných intoxikácií alkoholom.”

Michaela Lovásová: “Združenie páleníc a liehovarov tvrdí, že takáto právna úprava je navyše v rozpore s európskou legislatívou. Domáce pálenice budú síce platiť spotrebnú daň, ale o polovicu nižšiu sadzbu. Za liter 50-percentného destilátu tak každý výrobca odvedie štátu dve eurá a 70 centov. Takúto daň platia aj slovenské pestovateľské pálenice. Tie majú ale od Európskej únie výnimku.”

Zuzana Bôriková, expertka na potraviny Zväzu obchodu: “V tejto smernici je presne špecifikované, v akých prípadoch je možné použiť zníženú sadzbu spotrebnej dane. A je tam špecifikované iba pre malé liehovary, ktoré my u nás v Slovenskej republike nemáme zavedené.”

Michaela Lovásová: “navrhované zmeny už prešli prvým čítaním v parlamente a podporilo ich až 121 poslancov. Nie je to ale prvý pokus o legalizáciu domácej výroby liehovín, už v roku 2015 sa o to neúspešne pokúšala vtedajšia opozícia.”

Michaela Lovásová, Gabriela Marchevská, Alfonz Šuran, TA3, 03.07.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards