Stabilizovať zdravotnícky rozpočet sa nedá

Denník N uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k rozpočtu pre zdravotnícvto. 20.10.2022

Stabilizovať zdravotnícky rozpočet sa nedá

Martin Vlachynský, INESS:

„Poďme hlbšie. Prečo sa zdravotníctvo neustále trápi s nerovnováhou prevádzkových nákladov a výnosov, o neschopnosti obnoviť či dokonca rozvíjať kapitál (nemocnice) ani nehovoriac? Najskôr sa cvične pozrime na iný sektor. Napríklad produkcia potravín, ktorých dostatok je nutnou podmienkou prežitia človeka. Tam nie je žiaden rozpočet, žiadne „roztvorené nožnice“. Ak stúpajú ceny energií, požiadavky zamestnancov, alebo dopyt zákazníkov, sektor sa situácii prispôsobuje. Niektorí potravinári či farmári v tomto procese skončia, no nahradia ich iní. Pamätáte si na „maslové“ alebo „kváskové“ nedostatky? Pamätáte si aj to, ako rýchlo tieto nedostatky zase zmizli?"

Celé vyjadrenie si môžete prečítať tu.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards