Stimul získajú firmy, ktoré investujú viac do výskumu (HN)

Martin Vlachynský 16.6.2017 komentoval predložený zákon na zmenu spôsobu pridelovania investične pomoci pre Hospodárske noviny

Stimul získajú firmy, ktoré investujú viac do výskumu (HN)

INVESTÍCIE

Nový zákon o štátnej investičnej pomoci podporí firmy, ktoré sa venujú výskumu a vývoju.

Kristína Votrubová

Bratislava – Firma, ktorá sa nesústredí iba na výrobu, ale významne investuje aj do výskumu, získa od štátu finančné stimuly. Vyplýva to z nového zákona o investičnej pomoci, ktorý predložilo ministerstvo hospodárstva. Zavádza takzvané prioritné oblasti, do ktorých chce rezort v budúcich rokoch sústrediť podporu. A tými kľúčovými sú práve veda a výskum. Mení sa tak filozofia podpory projektov. Doteraz bol hlavným kritériom počet nových pracovných miest, po novom však zaváži predovšetkým pridaná hodnota vo forme inovácií, vývoja či spolupráce so slovenskými vysokými školami.

Dôraz na výskum

Rezort tak chce reagovať na zmeny, ktoré sa udiali na trhu s investíciami. O projekty sa nebojuje už iba medzi krajinami, ale aj vo vnútri samotných podnikov, medzi divíziami v rôznych krajinách a je potrebné ponúknuť viac ako peniaze. Róbert Šimončič, šéf agentúry SARIO, túto situáciu ilustroval na prípade investície japonskej firmy Minebea v Košiciach. O tento projekt Slovensko bojovalo spolu s Rumunskom, ktoré ponúkalo rádovo vyššiu štátnu pomoc ako my. Investícia sa však nakoniec uskutočnila v Košiciach vďaka možnostiam výskumnej spolupráce s košickou univerzitou. Okrem tejto zmeny ministerstvo zavádza aj rozdelenie Slovenska do štyroch zón podľa miery nezamestnanosti. Čím vyššia bude, tým ľahšie bude získať finančný stimul. Najlepším riešením by podľa Žigu bolo dostať vývojové a výskumné centrá práve do regiónov s vysokou nezamestnanosťou. Martin Vlachynský, analytik inštitútu INESS, však poukazuje na to, že "problémom Slovenska nie sú nezamestnaní vedci či doktorandi, ale dlhodobo nezamestnaní starší ľudia". No a im takéto centrá pomôžu len veľmi vzdialene.

Stimuly sú nutné

Peter Goliáš, riaditeľ inštitútu INEKO, vidí problém aj v tom, ako bude štát hodnotiť prínos určitého projektu. "Pri štátnej pomoci existuje veľké riziko, že to budú neefektívne použité peniaze a ak sa nebudú merať výsledky, riziko je ešte vyššie," myslí si. To, na základe akého kritéria sa bude určovať vedecký či inovatívny prínos investície, ministerstvo ešte nespresnilo. Vlachynský považuje akékoľvek pravidlá v tejto sfére iba za dymovú hru. "Keď bola politická vôľa, porušilo sa aj pravidlo o nových pracovných miestach," pripomenul. Najlepšie riešenie je podľa neho zlepšenie podnikateľského prostredia pre všetkých. Investičnú štátnu pomoc definuje ako vyberanie víťazov na úkor všetkých ostatných. Aj Žiga priznal, že stimuly prinášajú negatíva, no sú nutné. "Stimuly možno deformujú trh, ale Nemecko či Rakúsko ich poskytujú tiež," povedal. Po novom bude taktiež ťažšie získať finančnú pomoc vo forme príspevkov. "Snažíme sa investorov motivovať, aby sa zaujímali hlavne o daňové úľavy," vyjadril sa Žiga. Aktuálne úľavy musia prejsť pripomienkovým konaním a schválením celej vlády, po novom by však mal stačiť iba podpis ministra hospodárstva a financií. Vďaka tomu by sa celý proces urýchlil, čo by mohlo vzbudiť väčší záujem zo strany investorov. Otázkou však je, ako sa pri tomto zrýchlení zabezpečí transparentnosť. To zatiaľ nemá vyriešené ani ministerstvo, o možnostiach bude rokovať počas pripomienkového konania. Šimončič spresnil, že v posledných rokoch mali investori o Slovensko zvýšený záujem a jeho agentúra má momentálne 70 rozpracovaných projektov. Tie by priniesli viac ako 20-tisíc pracovných miest, z ktorých asi tretina by smerovala do menej rozvinutých regiónov.

Kľúčové zmeny, ktoré prinesie nový zákon

Hlavným kritériom už nebude počet nových pracovných miest, ale pridaná hodnota, ktorú projekt prinesie. Slovensko bude rozdelené do štyroch zón podľa miery nezamestnanosti. Zavedie sa pojem "prioritné oblasti" alebo sektory, do ktorých chce ministerstvo v nadchádzajúcich rokoch investovať. Na získanie daňovej úľavy už nebude potrebné schválenie vlády. Bude stačiť podpis ministra hospodárstva a financií.

FOTO:

Najväčší stimul od štátu – 125 miliónov eur, dostala automobilka Jaguar Land Rover, ktorá bude v závode pri Nitre vyrábať model Discovery.
 

Kristína Votrubová

HN, 16.6.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards