Stovky súťažiacich si v Ekonkvíze zmeralo svoje znalosti ekonómie!
Od 10.10.2022 do 28.10.2022 prebehlo ďalšie kolo Ekonkvízu, na konci ktorého sme losovali výhercov súťaže. V tomto kole sa zapojilo cez 940 súťažiacich, ktorí si zmerali sily vo vedomostiach z oblasti ekonómie. Zapojilo sa až 673 stredoškolákov zo 43 škôl a zúčastnili sa aj študenti ôsmich vysokých škôl. Do kvízu sa však mohol zapojiť každý z verejnosti bez ohľadu na vek, zamestnanie, či štúdium.
Ako si poradili stredoškoláci?
Tohto kola Ekonkvízu sa zúčastnili stredné školy naprieč celým Slovenskom. Na prvotných miestach však dominovali najmä študenti slovenských gymnázií a obchodných akadémií. Na vrchol rebríčka s najlepšou priemernou úspešnosťou sa dostali študenti zo škôl:
Gymnázium sv. Edity Steinovej Košice s 85% úspešnosťou;
Gymnázium Juraja Hronca a Gymnázium Považská Bystrica so 77,5% úspešnosťou;
Gymnázium Grösslingová v, Bratislave so 69,6% úspešnosťou.
Do prvej desiatky sa tiež dostali školy: Gymnázium Andreja Kmeťa z Banskej Štiavnice, Gymnázium svätého Andreja v Ružomberku, Obchodná akadémia Trnava, Gymnázium Jána Adama Raymana z Prešova, Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium z Bratislavy a Obchodná Akadémia v Martine.
Pozornosť taktiež patrí študentom Súkromnej spojenej školy Štúrovo, kde sa do kvízu zapojilo až 77 súťažiacich, čím sa stali školou s najvyšším počtom zapojených študentov.
Problémové otázky
Účastníci Ekonkvízu si mali možnosť vyskúšať otázky na rôzne ekonomické témy. Pozreli sme sa na problémové otázky s najmenej správnymi odpoveďami.
Otázka č.1:
Koľko zaplatíte na spotrebnej dani z jednej krabičky cigariet, ktorá stojí 3,2 eura?
Správna odpoveď:
2,6 eura
Iba 11% súťažiacich správne odpovedalo na túto otázku
Práve pri debatách o nových daniach, je takzvaná „sin tax“, alebo aj daň z tabaku najčastejšou témou na stole. Pravdou je, že fajčiari už dnes platia veľa. Výška sadzieb spotrebných daní je výsledkom rozpočtových potrieb vlády, a tá hľadá najjednoduchšie cesty. Ich poslaním je plniť štátnu kasu. Daň z tabaku pritom ročne generuje viac ako 900 miliónov eur.
Otázka č.2:
Aký je ekonomický rozdiel medzi odvodmi zamestnávateľa a odvodmi zamestnanca?
Správna odpoveď:
Žiaden, je to len účtovné pomenovanie
Iba 22% súťažiacich správne odpovedalo na túto otázku
Bez ohľadu na to, či je daná položka označená ako „odvod zamestnanca“ alebo „odvod zamestnávateľa“, oba sú súčasťou jeho celkovej odmeny za prácu. Problém je, že „odvody platené zamestnávateľom“, nie sú súčasťou hrubej mzdy –znamená to, že veľká časť odvodov je vo forme skrytého daňového bremena.
Otázka č.3:
Vaša čistá mzda je 800 eur. Aké sú náklady zamestnávateľa na vašu prácu?
Správna odpoveď:
1541 eur
Iba 30% súťažiacich správne odpovedalo na túto otázku
Pojem hrubá mzda momentálne vypovedá iba o troch štvrtinách toho, čo človek v skutočnosti zarobí. Nie je skutočne hrubou, ale polohrubou mzdou. Málo zamestnancov vie, že zamestnávateľ ich odmeňuje ešte o jednu tretinu viac. Tá však rovno tečie do Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní.
Otázka č.4:
Na akej dani alebo odvodoch vyberie verejný sektor na Slovensku najviac peňazí?
Správna odpoveď:
Sociálne odvody
Iba 18% súťažiacich správne odpovedalo na túto otázku
Väčšina peňazí potom smeruje na starobné dôchodky, na ktoré potrebujeme rok čo rok viac peňazí v dôsledku každoročného nárastu počtu dôchodcov v SR.
Zdroj: Sociálna poisťovňa
Chceli by ste si aj vy otestovať svoje vedomosti ekonómie a dozvedieť sa niečo viac o dôležitých číslach? Celé testovanie je úplne zdarma a nájdete ho na našom webe: kviz.ekonportal.sk. Taktiež viackrát počas roka pre vás spúšťame súťaže, v ktorých môžete vyhrať zaujímavé vecné ceny. Držíme palce!