Štrajk zamestnancov Volkswagenu sa skončil (Rádio Expres)

Rádio Expres 26.6.2017 odvysielalo reportáž o ukončení štrajku vo Volkswagene s vyjadrením Martina Vlachynského

Štrajk zamestnancov Volkswagenu sa skončil  (Rádio Expres)

Pavel Vrbičan, moderátor: "Bol to zbytočný štrajk, tvrdí vedenie Volkswagenu, podľa ktorého sa k dohode podarilo dostať hlavne zmenou vyjednávacieho tímu. Viac informácií má Braňo Závodský."

Branislav Závodský, redaktor: "Zamestnanci sa s vedením dohodli po pätnástich kolách rokovaní. Ostrý štrajk sa skončil dnes ráno o šiestej. Obe strany sú spokojné. Potvrdil to aj šéf slovenského Volkswagenu Ralf Sacht, podľa ktorého k dohode pomohla zmena zloženia vyjednávacieho tímu odborárov."

Ralf Sacht, predseda predstavenstva VW Slovakia: "Týmto môžeme konštatovať, že zlepšíme sociálne a finančné podmienky pre našich zamestnancov v dlhodobej perspektíve do augusta 2019. Súčasne tým zabezpečíme budúcnosť a stabilitu pracovných miest pre tisíce zamestnancov. Teší nás, že vyjednávací tím odborov, ktorý včera nastúpil v novom zložení, to teraz vidí rovnako ako my. Je nám však ľúto, že na tomto pozadí došlo k zbytočnému štrajku."

Branislav Závodský: "S historicky najvyšším nárastom platov je šéf Moderných odborov vo Volkswagene Zoroslav Smolinský maximálne spokojný."

Zoroslav Smolinský, predseda Moderných odborov vo VW Slovakia: "Podarilo sa nám dohodnúť zvýšenie tarifných tried o 14,12 percenta postupne do novembra 2018. Zároveň v júlovej výplate každý zamestnanec dostane jednorazovú platbu vo výške 500 eur."

Branislav Závodský: "Podľa analytika INESS Martina Vlachynského od 2016 rastú mzdy na Slovensku rýchlejšie ako produktivita práce. Rovnako stále klesá nezamestnanosť, preto podobné štrajky môžeme podľa neho očakávať častejšie."

Martin Vlachynský, analytik INESS: "Konečne sú zamestnanci v situácii, keď vlastne oni diktujú pravidlá na trhu, že skutočne tí zamestnávatelia už nemajú z čoho veľmi vyberať, no a samozrejme v takýchto situáciách je to moment, keď zamestnanec cíti tú svoju hodnotu a jednoducho požiada si o viac peňazí."

Branislav Závodský: "Najväčší štrajk v súkromnej firme v histórii Slovenska trval šesť dní. Akú škodu podniku spôsobil, vedenie firmy nekomentovalo."
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards