Švajčiarske zlato

Na konci novembra hlasovali Švajčiari v referende vcelku netradičnom aj na svoje pomery. Rozhodovali o tom, či má švajčiarska centrálna banka zvýšiť množstvo nakúpeného zlata na povinných 20% svojich aktív (momentálne okolo 8%). Účastníci referenda pomerne jasne rozhodli, že nie.

Švajčiarske zlato

Na strane obhajcov zlata vyvolal návrh opatrné nadšenie, v mainstreame bol návrh označený za nezmyselný, či dokonca nebezpečný. Editor US News ho dokonca (nie jasnou logickou skratkou) zaradil do rovnakého trendu s nástupom nacistických a nacionalistických strán v Grécku či Francúzsku. Popularite referenda však určite nepomohlo to, že ho iniciovalo mierne bizarné ekofundamentalistické združenie Ecopop, ktoré v ten istý deň malo na programe dve ďalšie referendá o imigrácii a daniach pre cudzincov (obe neúspešné). To má vo svojom programe okrem iného aj kontrolu svetovej populácie (10% švajčiarskeho zahraničnej pomoci malo ísť na antikoncepciu v rozvojových krajinách, dokonca o tom usporiadali neúspešné referendum), či obmedzenie rastu HDP.

Prípadný úspech referenda by mal aký-taký dopad na ceny zlata, veď SNB by musela do roku 2019 kúpiť 1500 ton zlata, teda asi 5-10% jednoročného dopytu po zlate. Bol by aj marketingovou pákou pre obhajcov obnovenia monetárnej úlohy zlata. Z pohľadu monetárnej politiky ako takej by ale veľa neznamenal.

Z jej pohľadu by boli revolučné len dve veci – zavedenie slobodného bankovníctva, a/alebo zavedenie komoditnej meny. Jedna nie je podmienkou druhej, hoci slobodné bankovníctvo v minulosti malo tendenciu vytvoriť zlatý štandard. Zavedenie 20% limitu by neznamenalo komoditné peniaze, pretože franky by naďalej nemali pevne danú hodnotu v zlate. Ani by to zásadným spôsobom neovplyvnilo nástroje centrálnej banky, tobôž neviedlo k niečomu čo i len vzdialene pripomínajúcemu slobodné bankovníctvo. Švajčiarski centrálni bankári by mohli naďalej nafukovať bilanciu podľa potreby, hoci by ich to stálo excelovskú tabuľku a pár hodín v práci naviac. Nakoniec, dokázali to, aj keď bolo Švajčiarsko pod zlatým štandardom (skončil na prelome tisícročí).

Ďalšiu nekonečnú polemiku nad rôznymi druhmi monetárnych režimov si odpustím. Vtipné však je, že sa taká hlasná kritika nad nepríliš významným krokom spustila práve v čase, keď ECB čoraz intenzívnejšie zvažuje, že opustí svoju tak povediac posvätnú (aspoň teoreticky) úlohu stráženia stability meny a vydá sa na cestou financovania dlhov krajín. Naviac keď je očividné, že sa nejedná o nejaké „neutrálne“ rozhodnutie (práve narušenie neutrality švajčiarskej centrálnej banky bolo jedným z cieľov kritiky), ale o politický boj zástupcov „juhu“ a „centra“. Vyhrá ten politicky silnejší.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards