Zánik strednej triedy na Slovensku: Kto do nej vlastne ešte patrí? (Aktualne.sk)

Podľa Radovana Ďuranu proti negatívnej nerovnosti treba bojovať znižovaním objemu prostriedkov, s ktorými vláda nakladá a obmedzovaním ich moci reguláciami, povedal pre Aktualne.sk dňa 18.12.2014.

 Zánik strednej triedy na Slovensku: Kto do nej vlastne ešte patrí? (Aktualne.sk)

Hlasy viacerých ekonómov a sociológov znejú jasne – stredná trieda mizne. Kto do nej teda vlastne dnes ešte patrí?

Rastúca nerovnosť je strašiakom celého sveta vrátane Slovenska. Medzinárodný menový fond varuje, že veľká príjmová nerovnosť môže spomaliť tempo rastu ekonomiky. V tuzemsku je pritom vinník jasný. Analytici ukázali prstom na štát.

„Na Slovensku je problémom najmä to, že štát na jednej strane vytvára negatívne podmienky na vznik nových pracovných miest, rozvoj podnikov a živností. Na druhej strane v rámci Slovenska vidíme veľký vplyv finančných skupín a podnikov, ktoré sa napojili na štátne dotácie. Toto tiež pomáha nezdravej nerovnosti,“ zhodnotil analytik Martin Reguli z nadácie F.A. Hayeka.
Ako vyzerá človek zo strednej vrstvy?

Hoci je definícia strednej triedy podľa analytikov ťažká, do tejto vymierajúcej skupiny patria podľa Reguliho najmä živnostníci, malí podnikatelia alebo zamestnanci s vyššími príjmami.

Naopak príkladom miest, kde stredná vrstva zrejme už naozaj zmizla sú Revúca, Snina či Poltár. Pre tieto hladové doliny je pritom typická zvýšená kriminalita a sociálne či etnické napätie.
Riešenie?

Riešenie vidí analytik INESS Radovan Ďurana v oklieštení niektorých kompetencií štátu. „Proti negatívnej nerovnosti treba bojovať znižovaním objemu prostriedkov, s ktorými vláda nakladá a obmedzovaním ich moci reguláciami,“ myslí si Ďurana.

Nie vždy pritom podľa neho musí ísť o negatívnu nerovnosť. „Pokiaľ vzniká nerovnosť príjmov kvôli tomu, že v ekonomike pôsobia ľudia ako Bill Gates, Zuckerberg, či OLeary (Ryanair), tak za takú nerovnosť by sme mali byť vďační.“

Napriek tomu, že to väčšina Slovákov cíti inak, podľa Ďuranu sme na pomery západného sveta stále relatívne chudobná krajina a rozdiely v príjmoch tu sú nízke.

 

Simona Blehová

Aktualne.sk, 18.12.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards