Druhý pilier: časť ľudí má len drobné (Hospodárske noviny)

Poisťovne sú opatrné, ide o nový trh. Z nasporenej sumy preto ponúkajú malé dôchodky, povedal na margo prvých dúchodkov z druhého piliera dňa 14.1.2015 Radovan Ďurana.

Druhý pilier: časť ľudí má len drobné (Hospodárske noviny)

Prilepšiť si na dôchodku. To bol hlavný dôvod, pre ktorý sa státisíce ľudí rozhodli pre súkromné sporenie. Spoločnosti im sľubovali švajčiarske dôchodky. Narazili však na realitu. Nielenže si po desiatich rokoch mnohí v druhom pilieri nasporili príliš málo, ale štát im navyše aj zobral možnosť rozhodnúť sa, ako so svojimi úsporami nakladať. Zaviedol totiž pravidlo - ak je poisťovňa ochotná vyplácať dôchodok do konca života, musíš ponuku prijať. Vzniká tak kuriózna situácia. Niektorí penzisti budú dostávať mesačne dôchodok len osem až desať eur. Prečo? Union poisťovňa, jedna z troch poisťovní, ktoré budú súkromné penzie vyplácať, sa totiž rozhodla, že stačí, ak si človek za desať rokov nasporil 2 100 eur.

Druhý pilier ľuďom uškodil
"Chceme umožniť aj tým klientom, ktorí majú nasporených menej peňazí, aby mohli dostávať vyplácaný dôchodok s doživotnou garanciou," vraví hovorkyňa Union poisťovne Judita Smatanová.

Ľudia však dostanú málo. Tvrdí to odborník na druhý pilier Ján Šebo z Univerzity Mateja Bela, ktorý pre HN prepočítal aj spomínanú výšku mesačnej penzie. Výhodnejšie by pre nich preto bolo, ak by bola hranica nastavená vyššie. Podľa analytika inštitútu INESS Radovana Ďuranu by tak ľudia mali viac priestoru rozhodnúť sa, ako so svojimi vlastnými úsporami naložia. Napríklad tí, ktorí si nasporili menej ako spomínaných 2 100 eur, totiž doživotnú penziu dostávať nebudú. Úspory by si tak mohli dať vyplatiť naraz, alebo po častiach. A to, ako ich použijú ďalej, by malo ostať len na nich.

Vzhľadom na situáciu až tritisíc ľudí, ktorí dostanú dôchodok už tento rok, sa dostáva do zaujímavej situácie - súkromné sporenie im uškodilo. Ako totiž upozorňuje investičný riaditeľ spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy Michal Nalevanko, ak by do druhého piliera nevstúpili, bola by ich penzia vyššia. To znamená, že by dostávali viac ako dostanú dnes po sčítaní penzií z prvého a druhého piliera.

Nevýhodné dôchodky
Vyplácať penzie budú ešte ďalšie dve poisťovne. Generali, ktorá hranicu úspor stanovila na približne 3 500 eur a Allianz-Slovenská poisťovňa, ktorá od ľudí požaduje úspory aspoň vo výške 4 700 eur.

Podľa prognostika Slovenskej akadémie vied Vladimíra Baláža sa znovu ukazuje, že sporenie v druhom pilieri sa oplatí najmä ľuďom s vyšším príjmom. Teda tým, ktorí zarábajú viac ako priemernú mzdu. Tá je v súčasnosti približne na úrovni 900 eur.

Ďurana ešte upozorňuje na ďalší problém pri vyplácaní dôchodkov. "Poisťovne sú opatrné, ide o nový trh. Z nasporenej sumy preto ponúkajú malé dôchodky," hovorí. Podľa prepočtov Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií by mal byť priemerný dôchodok prvých sporiteľov zhruba 30 eur. "Hoci sa toto číslo javí nízke, existuje viacero dôvodov, prečo je takýto vývoj prirodzený," tvrdí inštitút. Ako dodáva, hlavnými sú krátka doba sporenia a dočasný nepomer odvodov medzi I. a II. pilierom. Výška dôchodkov z II. piliera bude preto postupne rásť.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 14.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards