Stále tankujete drahý benzín a naftu, Sulík to chce prešetriť (Aktuality.sk)

Martina Vlachynského nemusia rozdiely v cenách ešte nič znamenať a nedá sa na základe toho jednoznačne povedať, či slovenskí predajcovia pohonných hmôt majú uzavreté kartelové dohody. Ceny sa totiž tvoria na základe ponuky a dopytu, uviedol dňa 12.1.2015 pre Aktuality.sk.

Stále tankujete drahý benzín a naftu, Sulík to chce prešetriť (Aktuality.sk)

Tankujeme stále drahú naftu a benzín. Sme štátom s jednou z najvyšších cien. A to aj napriek tomu, že ceny ropy padli na minimá.

Predseda SaS a europoslanec Richard Sulík kritizuje, že máme stále veľmi drahý benzín a naftu. Predložil dokonca účtenku za tankovanie v Rakúsku,  kde ukazuje zásadné rozdiely medzi cenami v Rakúsku a na Slovensku.

Sulík dokonca verejne vyzval protimonopolný úrad, aby "sa zobudil zo zimného spánku a prešetril, či v prípade pohonných hmôt nedochádza ku kartelovým dohodám. Písomný podnet na prešetrenie podám v pondelok.
Protimonopolný úrad prijal podnet

Hovorkyňa Protimonopolného úradu SR Andrea Wilhelmová potvrdila pre Aktuality.sk, že dnes prijali podnet od Richarda Sulíka na prešetrenie cien benzínov na Slovensku. Bližšie sa však úrad odmietol vyjadriť.

„O konkrétnych prešetrovaniach neposkytujeme bližšie informácie,“ odkázala. Podľa Wilhelmovej v minulosti PMÚ neodhalil žiadnu kartelovú dohodu v oblasti pohonných hmôt na našom trhu. Na druhej strane však pred ôsmymi rokmi potrestal výrobcu palív Slovnaft.

„Úrad v tejto oblasti vydal rozhodnutie, ktorým pokutoval spoločnosť Slovnaft a.s. za zneužívanie dominantného postavenia formou diskriminácie pri veľkoobchodnom predaji benzínu na území SR v období od 1.1.2006 do 31.12.2006 a pri veľkoobchodnom predaji nafty na území SR v období od 1.1.2005 do 31.12.2006,“ priblížila Wilhelmová.

Konkrétny príklad z dnešného dňa: Liter nafty vo Viedni za 1,058 € vrátane DPH. Pritom DPH v Rakúsku je 20% tak ako u nás a spotrebná daň je u nás 0,3864 € na liter a v Rakúsku 0,4250 €. O cenách nafty na Slovensku sa radšej zmieňovať nebudem."

Analytik: Ceny nemusia nič znamenať

Podľa analytika inštitútu INESS Martina Vlachynského nemusia rozdiely v cenách ešte nič znamenať a nedá sa na základe toho jednoznačne povedať, či slovenskí predajcovia pohonných hmôt majú uzavreté kartelové dohody. Ceny sa totiž tvoria na základe ponuky a dopytu. Vlachynský poukazuje aj na cenové rozdiely v rámci samotného Rakúska. Napríklad na čerpacích staniciach pri diaľniciach sú benzín a nafta tiež drahšie ako niekde v meste alebo obci.

Vyššie ceny na Slovensku môžu súvisieť aj s menšou konkurenciou alebo s väčšími výnosovými očakávaniami našich producentov a obchodníkov. „Z porovnávania dvoch čerpacích staníc nemôžete jasne povedať, či ide o kartelovú dohodu,“ dodal pre Aktuality.sk Vlachynský.

Peter Bárdy

Aktuality.sk, 12.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards