Košickí vodiči frflú na drahých pumpárov (Korzár)

Vo verejnosti často panuje mylný názor, že trhové ceny sa priamo odvíjajú od nákladov a keď sa dve „rovnaké“ veci predávajú za rozdielne ceny, tak je v tom dáky háčik. Tak to však nie je, povedal pre denník Korzár dňa 16.1.2015 Martin Vlachynský.

Košickí vodiči frflú na drahých pumpárov (Korzár)

Zdá sa vám, že aj napriek enormnému pádu cien ropy stále tankujeme drahý benzín a naftu? Zdanie tentoraz neklame. Podľa odborníkov za to môže slabá konkurencia a prehnane vysoké marže pumpárov.

KOŠICE. V metropole východu by ste tento týždeň našli najlacnejší benzín na čerpačke Tesca, a to 1,26 €/liter.

O cent resp. o dva viac by ste zaplatili ešte u Jurkiho, v Lukoile alebo Metre. „Bežná“ cena benzínu na väčšine čerpačiek oscilovala okolo 1,30 €/liter.

Na jednej pumpe v Zalužiciach v okrese Michalovce a Spišskej Novej Vsi však podľa portálu natankuj.sk stál benzín až 1,414 €/l.
Nafta v Košiciach bola od  1,135 €, v Poľsku za 0,97  €

O niečo príjemnejšie sa pozeralo motoristom na ceny nafty.

TaM Autohof pri OC Cassovia ju mal za 1,135 €/l, Tesco a Metro po 1,15 €/l, Lukoil a Jurki po 1,169 €/l.

„Bežné“ ceny boli okolo 1,20 €/l, najviac za tankovanie zaplatili motoristi v Zalužiciach - 1,245€/l.

Pre porovnanie priemerná cena benzínu a nafty v susednom Poľsku nedosahuje v prepočte ani jedno euro.

V priemere 0.947 €/l zaplatia majitelia benzínových motorov a 0,97 € majitelia dízlov.

Aj priemerné ceny v Maďarsku sú pod úrovňou tých našich - € 1,08 €/l benzínu, resp. 1,142 € za liter nafty.

Podnet na Protimonopolný úrad v súvislosti s „neprimerane drahými pohonnými hmotami na Slovensku v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ“ už podal aj europoslanec a šéf SaS Richar Sulík.
Vodiči šomrú

Košickí vodiči takisto šomrali na to, že by mohli pri tankovaní ušetriť podstatne viac.

„Väčšinou tankujem tak za 40 €, čiže tie pohyby cien až tak to nevnímam... (úsmev) Chodím väčšinou krátke trasy len po meste alebo blízkom okolí. Ale jasné, som rád, že liter benzínu ma už nestojí 1,50 ale až o vyše 20 centov menej. To ma síce potešilo, škoda, ale tie ceny sa mali ešte razantnejšie posunúť dolu,“ povedal nám Peter Kočiško.
J. Konečný: Pumpári tu na nás najviac zarábajú

Ján Konečný často cestuje po Európe a vždy, keď môže, ešte pred príchodom na Slovensko si natankuje plnú nádrž nafty v zahraničí.

„V decembri som ju vo Francúzsku natankoval za 1,13/liter, teraz by to asi bolo ešte menej. Mesačne miniem okolo 500 - 700 € na naftu, ten pokles som už trochu pocítil, ale stále je to slabé. Tu mám pocit, že na východe je nielen slabá konkurencia, ale že pumpári tu na vodičoch asi najlepšie zarábajú.“

Pri súčasných cenách na burze by naše čerpačky mohli podľa odborníkov zlacnieť ceny pohonných hmôt minimálne o 6 centov.

Či a kedy by sa tak mohlo stať, je zatiaľ otázne.

Analytik Iness-u Martin Vlachynský pripúšťa nielen málo „hráčov“ na trhu a aj nízku konkurenciu v porovnaní s inými krajinami.

Pripomína však, že benzín predaný na pumpe vo Viedni, Bratislave, Košiciach alebo Slovenskom Novom Meste sú štyri rozdielne služby so štyrmi rozdielnymi cenami.

„Vo verejnosti často panuje mylný názor, že trhové ceny sa priamo odvíjajú od nákladov a keď sa dve „rovnaké“ veci predávajú za rozdielne ceny, tak je v tom dáky háčik. Tak to však nie je, aj náklady na vytvorenie Picassovho obrazu boli možno 2 doláre, ale trhová cena je jeho niekoľkomilión násobkom.“

Analytik Tomčiak: Marže sú vyššie ako v iných krajinách

Ďalší analytik Boris Tomčiak zo spoločnosti Colosseum pripomína, že vďaka vyššiemu daňovému zaťaženiu opticky klesajú u nás ceny pomalšie než u susedov.

„V krajinách, kde je daňové zaťaženie nižšie, klesá cena pohonných hmôt rýchlejšie. Spotrebná daň je fixná položka celkovej ceny a pri poklese cien ropy sa nemení.“

Pre Slovensko je podľa neho špecifické i to, že tu máme vyššie marže distribútorov ako inde v EÚ.

„Ceny v chudobnejších regiónoch v Košickom a v Prešovskom kraji sú rovnako vysoké oproti mestám kvôli nižšej konkurencii v týchto oblastiach a cenovej politike jednotlivých reťaczov. Tie nastavujú pre celé Slovensko na približne rovnakej úrovni,“ dodal.

Marián Kizek

Korzár, 16.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards