Fico ohlásil útok na druhý pilier (Hospodárske noviny)

Otázne je, či by ľudia, ktorým vychádza nízka penzia, mali mať možnosť, aby si vybrali svoje súkromné úspory naraz. Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu by im to vláda mala dovoliť. Až 90 percent ich penzie totiž aj tak tvorí príjem zo Sociálnej poisťovne. Získali by tak možnosť nakladať s peniazmi podľa vlastného uváženia, citovali Radovana Ďuranu dňa 19.1.2015 Hospodárske noviny.

Fico ohlásil útok na druhý pilier (Hospodárske noviny)

Za roky sporenia len pár eur na mesiac. Aj takto vyzerá vyplácanie súkromných penzií na Slovensku. Životné poisťovne si po oznámení výšky minimálnych dôchodkov z druhého piliera vyslúžili obrovskú kritiku verejnosti. A témy sa už chytá aj vláda. Premiér Robert Fico varuje: druhý pilier je nevýhodný a znovu ho "prekopeme". "Môžem potvrdiť, že našou úlohou už nie je nič iné, len prijať kategorické riešenia." Konkrétne zmeny predstaví už tento týždeň. Minister práce Ján Richter však ubezpečuje, že nepodporí zrušenie súkromných penzií tak, ako sa to stalo napríklad v susednom Česku.

Poisťovne však majú z vyhlásenia politikov obavy. "To, čo premiér vyhlásil, je pre nás šokom," reagovala generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková. Spoločnosti pri výpočte penzií podľa nej postupovali podľa pravidiel a kritika je neopodstatnená.

Do poisťovní sa minulý týždeň pustil aj Inštitút pre finančnú politiku pri ministerstve financií. Podľa ich výpočtov si firmy vypočítali aj 30-percentné marže. Samotné poisťovne to považujú za nezmysel.

Fakt je, že pri sčítaní dôchodku z prvého a druhého piliera vychádza prvým poberateľom nižšia penzia, ako keby ostali iba v Sociálnej poisťovni a nešetrili si na súkromných účtoch. Platí to pre prvých 3 000 dôchodcov. Postupne by sa však penzie mali zvyšovať pre tých, ktorí si sporia dlhšie.

Dotovaní vo výhode
Prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž upozorňuje aj na to, že prvý pilier je dnes výhodnejší aj preto, lebo na rozdiel od súkromných účtov ho dotuje štát. "V roku 2015 má Sociálna poisťovňa vyplatiť 6,3 miliardy eur, pričom má plánované príjmy iba 4 miliardy."

Otázne je, či by ľudia, ktorým vychádza nízka penzia, mali mať možnosť, aby si vybrali svoje súkromné úspory naraz. Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu by im to vláda mala dovoliť. Až 90 percent ich penzie totiž aj tak tvorí príjem zo Sociálnej poisťovne. Získali by tak možnosť nakladať s peniazmi podľa vlastného uváženia.

Návratnosť 20 rokov
Zároveň by obišli riziko, že sa nedožijú dňa, keď sa im ich našetrené peniaze reálne vrátia. Pri minimálne nasporenej sume 2 100 eur je návratnosť úspor vyše 20 rokov.

Odborníci sa zhodujú na tom, že druhý pilier je z dlhodobého hľadiska potrebný. Podľa Baláža je nevyhnutný pre životaschopnosť Sociálnej poisťovne, ktorá vytvára dlhy. Analytici však aj kritizujú vládu za to, že systém príliš často menia, čo nevytvára dobré podmienky pre firmy, ktoré peniaze zhodnocujú.

Hospodárske noviny, 19.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards