Európu čaká vážne rozhodnutie: Časovaná bomba môže vybuchnúť už tento víkend! (Topky.sk)

Mimoriadne vysoký dlh Grécka bude treba skôr alebo neskôr "riešiť". Buď jednorazovým odpustením časti dlhu, alebo jeho postupnými úpravami (zníženie úrokov, predĺženie splatnosti). Nástup SYRIZA môže tento proces urýchliť, vzhľadom k ich deklarovanej snahe odmietnuť časť dlhu, komentoval situáciu v Grécku pre Topky.sk dňa 21.1.2015 Martin Vlachynský.

Európu čaká vážne rozhodnutie: Časovaná bomba môže vybuchnúť už tento víkend! (Topky.sk)

Grécky volič nemá na výber

Ekonomický analytik z inštitútu INESS Martin Vlachynský upozorňuje, že grécky dlh sa bude skôr či neskôr musieť riešiť. „Mimoriadne vysoký dlh Grécka bude treba skôr alebo neskôr "riešiť". Buď jednorazovým odpustením časti dlhu, alebo jeho postupnými úpravami (zníženie úrokov, predĺženie splatnosti). Nástup SYRIZA môže tento proces urýchliť, vzhľadom k ich deklarovanej snahe odmietnuť časť dlhu,“ povedal pre Topky Vlachynský.

Podľa neho ekonomické dopady pre Európu nebudú veľké, nech by sa stalo s Gréckom čokoľvek. Varuje však pred okopírovaním scenára z iných krajín, napríklad zo Španielska a strany Podemos.

Aj keď program Syrizi nie je tvrdo marxistický, obsahuje populistické opatrenia, ktoré by krajinu priviedli ku kolapsu. „Jej program nie je tvrdo marxistický (neobsahuje napríklad odmietnutie súkromného vlastníctva), ale obsahuje množstvo populistických návrhov, ktoré sú reálne nevykonateľné (minimálna mzda takmer na úrovni dnešnej priemernej mzdy v krajine) alebo by priniesli kolaps rozpočtu (navýšenie dôchodkov, jedlo a bývanie zdarma). Problémom je, že grécky volič si môže vybrať medzi populistickou ultraľavicou a korupciou zdiskreditovanými politikmi bývalej vlády. V krajine absentuje sila, ktorá by stavala budúcnosť na reformách,“ zareagoval ekonomický analytik.

Celý článok na Topky.sk.

Topky.sk, 21.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards