Pošta našla biznis v poisťovni (Hospodárske noviny)

Na Slovensku existuje dostatočný poistný trh, stručne konštatoval Radovan Ďurana dňa 23.1.2015.

Pošta našla biznis v poisťovni (Hospodárske noviny)

        
        News       
   
        Sources       
   
        My EMIS       
News
Email         Email                 Export         Print Article         Print
Add to Alerts         Add to MyDocuments
Back
Similar Articles
Translate
Pošta našla biznis v poisťovni
Publication: Hospodarske noviny
Provider: Mafra
January 23, 2015

Ľudia si ju spájajú predovšetkým s posielaním listov a balíkov. Po tom, čo vlani ohlásila záujem o vstup na mobilný trh, dnes si chce podmaniť ďalšie odvetvie. Stopercentná akciovka štátu Slovenská pošta totiž ide poskytovať poistné služby. Stať sa tak má už v najbližších týždňoch. "Chceme sa zamerať predovšetkým na našich zákazníkov. Naše pobočky ich denne obslúžia 160-tisíc," vraví generálny riaditeľ Slovenskej pošty Tomáš Drucker. Nový biznis bude štátna akciovka poskytovať cez Poisťovňu Poštovej banky. Kúpila v nej 20 percent akcií. Zaplatí za ne 6,1 milióna eur.

Analytici sa v názore, či ide o dobrý krok zo strany pošty, rozchádzajú. Podľa managing partnera KPMG Ľuboša Vanča sú vo svete pošty, ktoré majú odnož v bankových aj v poisťovacích službách. Analytik Inštitútu INESS Radovan Ďurana však tvrdí, že nie je dôvod, aby štátny podnik takéto služby poskytoval: "Na Slovensku existuje dostatočný poistný trh."

Vstup Slovenskej pošty do poisťovne schválil aj Protimonopolný úrad. Jeho rozhodnutie sa stalo právoplatným začiatkom minulého týždňa. Pätinu akcií v Poisťovni Poštovej banky bude stopercentná akciovka štátu splácať najbližšie tri roky. Očakáva, že suma 6,1 milióna eur sa jej vráti do piatich rokov.

Na životné poistky
Primárne sa poisťovňa chce zamerať najmä na životné poistenie. Šéf Slovenskej pošty Tomáš Drucker vidí v investícii do poisťovníctva príležitosť na nové aktivity pošty a rozšírenie poskytovaných služieb. Opozičné KDH však tento spôsob nepovažuje za vhodný. Bývalý štátny tajomník rezortu Ján Hudacký (KDH) v tom vidí odklonenie sa od primárneho biznisu Slovenskej pošty, a preto to podľa neho nie je cesta správnym smerom. Ministerstvo dopravy pod vedením Jána Počiatka (Smer-SD) však veci vníma inak. "Vzhľadom na neustále klesajúci trh tradičných poštových služieb je úlohou manažmentu Slovenskej pošty hľadať také riešenia, ktoré zabezpečia spoločnosti dobré hospodárske výsledky aj v budúcnosti, a v neposlednom rade pomôžu udržať aj zamestnanosť," konštatoval hovorca rezortu Martin Kóňa.

Slovenská pošta nie je jedinou štátnou poštou, ktorá takéto služby poskytuje. Ako povedal Vančo, príkladom je talianska pošta. Tá je podľa neho schopná nahrádzať výpadok tržieb práve novými produktmi. "Poskytuje aj poisťovacie služby," konštatoval Vančo.

Okrem poistných služieb pošta ohlásila aj iné zmeny. Vlani oznámila vstup do telekomunikačného sektora. Chcela sa stať mobilným virtuálnym operátorom. Pobočky Slovenskej pošty tiež vydávajú výpisy z obchodného registra či z katastra nehnuteľností.

Zasiahla Ukrajina
Slovenská pošta v minulom roku skončila zo ziskom. Stalo sa tak druhýkrát za sebou. Za vlaňajšok ráta so ziskom päť miliónov eur. Zásadný vplyv na toto číslo mala kríza na Ukrajine. Tam doručuje najviac svojich zásielok. V dôsledku ukrajinskej krízy zaznamenala výpadok vo výške približne 5 miliónov eur. V opačnom prípade by bol hospodársky výsledok podľa Druckera ešte vyšší.

Marek Poracký

Hospodárske noviny, 23.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards