Kocúrkovo s novým systémom "gastráčov": Platiť sa s nimi veľmi nedá (Aktualne.sk)

Z ekonomického hľadiska môžeme povedať, že ide o vládou vnucované obmedzenie zamestnancov pri nakladaní s ich vlastným príjmom. Z pohľadu zamestnávateľa je výdavok na stravný lístok súčasťou mzdového nákladu na zamestnanca. Ideálnym riešením by preto bolo stravovacie regulácie zo Zákonníka práce odstrániť, aby sa zamestnanec mohol sám rozhodnúť, kde, kedy a ako použije svoje peniaze, konštatoval na margo gastrolístkov 26.2.2015 Ján Dinga.

Kocúrkovo s novým systémom

Majú gastrokarty a peniaze im na nich tiež nechýbajú, no platiť nimi môžu len málokde. V takejto situácii sa ocitli zamestnanci ministerstva práce. Od 12. februára majú v rezorte pod vedením ministra Jána Richtera (Smer-SD) zmluvu na ich dodávku za 8,5 milóna eur s firmou, do ktorej v novembri 2014 vstúpil podnikateľ Ivan Kmotrík.

 Niektoré slovenské úrady sa s papiermi lúčia iba ťažko. Ministerstvo práce je však spomedzi nich zrejme výnimka. Od februára totiž jeho zamestnanci používajú namiesto klasických papierových „gastráčov“ elektronické gastrokarty.

„Skutočnosť je taká, že karty nám síce dali, dokonca po aktivácii sa nám ukáže, koľko je na nich eur, ale ani v jedálni, ktorú nám zamestnávateľ určil v rámci zabezpečovania stravovania, sa nedajú použiť, pretože firma dorábajúca stravu nemá čítačky na takéto karty,“ prezradil Aktuálne.sk zamestnanec ministerstva, ktorý nechce byť menovaný.
Komplikované stravovanie

Situácia bežného stravovania je podľa neho nepraktická. „Ak si nekúpime papierové lístky od výrobcu stravy (samozrejme v plnej nominálnej hodnote 3,60 eura), stravu si odobrať nemôžeme. Pekné kocúrkovo na úkor zamestnancov,“ poznamenal.

„Každý držiteľ karty má vytvorené vlastné konto, kde si môže cez internet sledovať pohyby na karte. Zároveň je zostatok na karte uvedený na potvrdenke z POS terminálu po platení kartou,“ povedala k novému systému Veronika Husárova z tlačového oddelenia ministerstva. Zároveň však potvrdila, že v jedálni rezortu gastrokarty nefungujú.

„Firma GGFS s.r.o. v súčasnosti rokuje s poskytovateľom stravovacích služieb na ministerstve o pridanie do zoznamu prevádzok, kde je možné platiť kartou Callio Gastro. Jedáleň na ministerstve funguje pre zamestnancov tak, ako doteraz - a zamestnanci ju aj využívajú. Zamestnanci sa môžu stravovať aj vo viacerých reštauráciách v okolí, ktoré kartu už akceptujú. Ich stravovanie nie je ohrozené,“ ubezpečilo ministerstvo.

 Namiesto výplaty lístky na všetko?

Ekonóm z inštitútu INESS Ján Dinga dlhodobo vystupuje proti gastrolístkom, respektíve gastrokartám ako náhrade stravovania v práci.

“Z ekonomického hľadiska môžeme povedať, že ide o vládou vnucované obmedzenie zamestnancov pri nakladaní s ich vlastným príjmom. Z pohľadu zamestnávateľa je výdavok na stravný lístok súčasťou mzdového nákladu na zamestnanca. Ideálnym riešením by preto bolo stravovacie regulácie zo Zákonníka práce odstrániť, aby sa zamestnanec mohol sám rozhodnúť, kde, kedy a ako použije svoje peniaze,” povedal.

V opačnom prípade by podľa neho totiž vláda mohla postupne zaviesť namiesto výplaty lístkový systém na všetko: od stravovania cez oblečenie až po oddychové či rekreačné aktivity.
Najsilnejšie reťazce gastrokarty zatiaľ neberú

Kým gastrolístky v podobe papierov sú v súčasnosti už štandardným spôsobom platby v takmer všetkých obchodných reťazcoch, gatrokarty akceptuje zatiaľ len Billa - aj to len od decembra minulého roka.

„Čo sa týka prijímania gastrokariet, v súčasnosti prebiehajú rokovania o ich prijímaní so spoločnosťami, ktoré ich poskytujú, no k dnešnému dňu nimi v našich prevádzkach nie je možné platiť,“ povedal Ľuboš Žinčík, marketingový riaditeľ spoločnosti Diligentia, pod ktoré patria potraviny Moja Samoška a supermarkety TERNO.

Kedy bude platba u nich možná, odhadnúť nevedel. Ani ďalšie veľké supermarkety, Lidl a Tesco, gastrokarty zatiaľ neprijímajú.

Veronika Cosculluela

Akutalne.sk, 26.2.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards