Rusi idú zmrazovať ceny základných potravín kvôli veľkému zdražovaniu (Aktuality.sk)

Ako povedal 272.2015 Ján Dinga pre Aktuality.sk, je niečo iné, keď Tesco u nás vyhlási akciu, že nebude zvyšovať ceny. To je marketingová akcia s cieľom pritiahnuť zákazníka. A niečo iné je, ak si Putin zavolá predstaviteľov reťazcov a vysvetlí im, že nebudú zvyšovať ceny.

Rusi idú zmrazovať ceny základných potravín kvôli veľkému zdražovaniu (Aktuality.sk)

V ruských obchodoch začínajú so zmrazovaním cien vybraných druhov potravín. Kvôli embargu totiž prišlo v posledných mesiacoch k dramatickému zdraženiu. Ceny niektorých základných potravín by tak mali vo veľkých obchodných reťazcoch zostať na súčasných hodnotách, a to aj napriek ich nedostatku, ako aj obrovskému prepadu rubľa.

Dohody obchodníkov

Ako informujú ruské média, na cenových stropoch sa dohadujú najväčšie predajné siete v krajine. Ide napríklad o Dixi, Metro alebo O’Key. Tento postup ešte musí schváliť tamojší protimonopolný úrad. Zmrazovanie cien by sa malo týkať základných potravín typu pohánka, ryža, cestoviny, zemiaky alebo ryby.

Podľa analytika inštitútu INESS Jána Dingu z ekonomického hľadiska je dôležité vedieť, či pokyn na zmrazovanie cien pochádza od vlády. „Je niečo iné, keď Tesco u nás vyhlási akciu, že nebude zvyšovať ceny. To je marketingová akcia s cieľom pritiahnuť zákazníka. A niečo iné je, ak si Putin zavolá predstaviteľov reťazcov a vysvetlí im, že nebudú zvyšovať ceny,“ vysvetlil.

Marketingová akcia

Vo všeobecnosti totiž platí, že v dôsledku vládnych regulácií cien s cieľom zabrániť zdražovaniu sa regulované komodity stávajú nedostatkovým tovarom. Dopyt po nich zo strany zákazníkov je totiž vyšší ako ponuka, ktorú obmedzujú regulované ceny. Dôsledkom tejto politiky môžu byť prázdne regály. To sme napríklad zažívali v socialistickom Československu, prípadne v súčasnosti niečo podobné zažívajú vo Venezuele.

Z vyjadrení šéfov ruských reťazcov však vyplýva, že ide skôr o ich marketingovú akciu. Riaditeľ obchodov Dixy Ilya Jakubson totiž vyhlásil: „Inflačný risk berieme sami na seba. Je to naša odpoveď na očakávania našich zákazníkov a zároveň potvrdenie faktu, že prelomenie súčasnej inflácie je v rukách samotných maloobchodníkov.“
Udržať infláciu na uzde

Podobne na celú situáciu nazerá aj maloobchodný analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub.  „Ide o snahu zabezpečiť základné potraviny pre obyvateľov v cenovej relácii, ktorá je dostupná. Ruský rubeľ je aktuálne slabá mena, a tak logicky tovar z dovozu zdražuje,“ uviedol.

Rubeľ stratil viac ako tretinu voči doláru. To sa logicky prejavuje na celkovej cenovej hladine, nielen potravín. Preto inflácia zrýchlila nad hranicu 10 percent a v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne zostane takto vysoko.

Kozub nepredpokladá, že by v Rusku kvôli týmto cenovým opatreniam vyskytli prípady ako vo Venezuele a prišlo by k nedostatku základných potravín. „Takýto scenár nepredpokladám. Cieľom je zamedziť tomu, aby ceny rástli mnohonásobne. Tým by sa otváral priestor pre nelegálny trh,“ dodal.

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 27.2.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards